Regal de premii pentru elevii colindători din Arieşeni
Din câte sărbători există în calendarul creştin, niciuna nu are strălucirea şi bucuria Crăciunului. Taina şi vraja lui sunt însă greu de explicat. De „vină” e poate iarna cu decorul ei scânteietor de zăpezi, sau poate amintirile din copilărie, străbătute de acelaşi darnic şi nelipsit Moş Crăciun, sau poate tradiţia noastră creştină care a făcut din naşterea Pruncului Sfânt, un basm plin de îngeri şi de lumină, plin de colinde şi stele purtate din casă în casă, spre lauda lui Hristos.
În această atmosferă de basm, prin zăpada troienită ce s-a aşternut peste Ţara Moţilor, elevii de la Grupul Şcolar de Turism din Arieşeni, însoţiţi de profesoara Mirela Mocan au participat la concursul de colinde “O, ce veste minunată”, organizat de Despărţământul ASTRA „Iosif Şterca Suluţiu” Câmpeni – Abrud, unde au impresionat publicul şi juriul deopotrivă obţinând un binemeritat loc secund.
Acelaşi grup de colindători de la Grupul Şcolar de Turism din Arieşeni, însoţit tot de neobosita profesoară Mirela Mocan a participat sâmbătă 17 decembrie, la Ţebea, în Biserica Ortodoxă cu tricolor, la serbarea „Veniţi la Ţebea, Veniţi să colindaţi cu noi, pentru străbuni, eroi şi pentru voi!”, ediţia a IV-a, alături de formaţiile de elevi din Hălmagiu, Baia de Criş, Tomeşti, Criscior, Bucuresci, Buceş şi Scărişoara. Elevii din Arieşeni au colindat la mormântul marelui Crai al Munţilor Avram Iancu, în Panteonul sacru de la Ţebea, efort răsplătit atât prin decernarea premiului cuvenit locului întâi, cât şi prin venirea Moşului cu dulciuri pentru participanţi.
Aceşti vestitori ai Naşterii Mântuitorului au făcut ca prin colindele specifice zonei moţilor prestigiul şi mândria şcolii Arieşeni să fie pe deplin încununate, cu câteva zile înainte ca păstorii să aducă tuturor vestea cea mare a Naşterii Domnului. (T.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie