Agronomia Bucureşti – CSU LPS Alba Iulia 64-52 | Primul eşec în turneul semifinal pentru pretendenta la promovare
CSU LPS Alba Iulia a suferit întâiul eşec în turneul semifinal de promovare în Liga Naţională, în derby-ul extern cu Agronomia Bucureşti, scor 52-64 (14-12, 12-14, 10-22, 16-16), un meci cu probleme de arbitraj acuzate de vizitatoare.
Următoarea întâlnire va fi duminică, 2 aprilie, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, un alt meci important, cu Rapid Bucureşti, o altă candidată la accederea în elită.
Până la pauza mare partida a fost echilibrată, după primele 20 de minute scorul fiind egal 26-26. Determinat în economia jocului a fost sfertul al treilea, adjudecat de gazde la o diferenţă de 12 puncte, care s-a păstrat până la final.
*Nicuşor Marcu: „Am avut parte de un arbitraj dubios”
„Am început foarte bine, până la pauza mare am condus şi cu 8 puncte diferenţă, dar au fost 3-4 erori grave de arbitraj care au contat. Am avut parte de un arbitraj dubios, diferenţa de pe tabelă nefiind reală. Normal că nu ne convine să pierdem, dar asta este. Ţinând cont că am avut meci şi în campionatul Under 18, victorie cu Rapidul, consider că junioarele s-au prezentat foarte bine, mai ales că a fost vorba şi de acumularea oboselii. Urmează un meci foarte important, acasă cu Rapid Bucureşti şi trebuie să fim concentraţi„, a declarat Nicuşor Marcu
Marcatoare CSU LPS: Kelly Walter – 13 puncte, Alexandra Bobar – 12, Georgiana Plăviţu – 10, Adina Ivașcu – 9 puncte, Mădălina Geleriu – 7 puncte, Andreea Fleşer – un punct; a mai jucat Florina Rusu, din lot au mai făcut parte Iuliana Petrifălean, Alexandra Boţan, Andra Geleriu, Ionela Țetcu şi Teodora Petrescu
Lupta în fruntea clasamentului s-a strâns după ce Agronomia Bucureşti a învins CSU LPS Alba Iulia 64-52, iar Rapid Bucureşti a trecut de SCM Timişoara, scor 75-72.
După prima înfrângere a formaţiei din Cetatea Marii Uniri, situaţia în ierarhie este următoarea: 1. CSU Alba Iulia 13 p (6 victorii, un eşec), 2. Agronomia Bucureşti 11 p (5 victorii, un eşec), 3. Rapid 11 p (5 victorii, un eşec), 4. SCM Timişoara 10 p (3 victorii, 4 ănfrângeri); 5. CSM Oradea 7 p (o victorie, 5 eşecuri), 6. KSE Tg. Secuiesc 7 p (o victorie, 5 înfrângeri), 7. CSM Ploieşti 4 p (4 înfrângeri)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României