Un grup de dascăli de la Școala Gimnazială ”Vasile Goldiş” din Alba Iulia ia atitudine!
*Scrisoarea unui grup de cadre didactice de la Școala Gimnazială ”Vasile Goldiş” din Alba Iulia către… cei care se vor regăsi în aceste cuvinte
Ne simțim obligați să luăm atitudine față de grava deteriorare a imaginii școlii românești, a practicilor neconforme cu statutul cadrului didactic, a ducerii în derizoriu a ceea ce înseamnă esența actului educațional prin imixtiunea nepermisă a politicului în lumea școlii.
Dorim să abordăm tema dintr-o perspectivă pur contemplativă care ține de moralitate, valoare și principii. Considerăm că drumul pe care cineva îl urmează în carieră nu trebuie dictat de ”trendul politic”, de schimbările produse în sfera vieții publice, parcursul său trebuie să fie ghidat de percepția exclusiv intrinsecă a valorilor fundamental umane: respect, integritate, încredere, sinceritate, corectitudine, bunătate etc.
De aceea, vă invităm la o corectă și dreaptă cugetare asupra problemei noastre de fond: Oare cât respect să aibă cineva care consideră că trebuie neapărat să coordoneze activitatea într-o școală pe care n-o cunoaște? Ori, cât de sincer este când afirmă că misiunea i-a fost încredințată fără să-şi dea acordul? Și câtă încredere să ai în colegii tăi încât să crezi că numai tu poți ”cârmui corabia”?
Mergând pe aceeași linie – a marilor valori umane – nu putem să nu menționăm (cu regret) despre dreptul la libera exprimare. Citând din Convenția Europeană a Drepturilor Omului: ”libertatea de exprimare este dreptul fundamental al omului de a spune ce gândește, este un drept care ţine de esența vieții umane iar la nivel individual libertatea de exprimare este o condiție necesară pentru dezvoltarea, împlinirea și demnitatea fiecărei persoane”.
Oare așa să fie?!
Un grup de cadre didactice de la Școala Gimnazială ”Vasile Goldiş” din Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României