Ştefan Fogoroşi pleacă la FC Cisnădie, Alin Hancăş – noul antrenor
Schimbare de gardă la Europa Alba Iulia
Doar 6 luni a durat mandatul lui Ştefan Fogoroşi pe banca tehnică a Europei Alba Iulia, echipă clasată pe locul secund în ierarhia turului Ligii a IV-a, la un punct de liderul CSO Cugir. Tehnicianul albaiulian va da curs unei oferte venite din eşalonul terţ, de la FC Cisnădie (poziţia a 2-a în Seria a 5-a, la o „lungime” de Gaz Metan II Mediaş), de pe a cărei bancă tehnică a fost îndepărtat Dan Mănăilă. Fogoroşi (foto) va semna un contract valabil pentru 6 luni, cu obiectiv ferm promovarea în Liga a II-a şi posibilitatea prelungirii înţelegerii pe încă un sezon. „Am discutat cu şefii de la Europa asupra acestei perspective, întrucât nu puteam să plec ca de la o casă pustie. Nu s-au opus şi am ajuns la un acord de principiu cu divizionara terţă din Sibiu. Mai sunt numai mici detalii de pus la punct”, a declarat Fogoroşi (36 ani), ce revine iarăşi în circuit. FC Cisnădie a fost pregătită în prima parte a acestui an (returul stagiunii anterioare) şi de Mihai Dăscălescu, actualul preşedinte executiv al Unirii Alba Iulia.
Succesorul lui Fogoroşi pe banca tehnică a „europenilor” este stabilit deja: blăjeanul Alin Hancăş, un alt nume pomenit fiind cel al aiudeanului Radu Andone. „N-avem ce să-i reproşăm lui Fogoroşi, am avut o colaborare foarte bună. Am optat pentru Alin Hancăş, are referinţe bune, este un profesionist adevărat şi-a luat recent doctoratul în fotbal”, a precizat Liviu Coacăză, vicepreşedintele grupării ce joacă la Drâmbar. Alin Hancăş (43 ani) a activat în trecut la Inter Blaj şi a pregătit selecţionata judeţeană Under 16, actualmente face parte din structurile AJF Alba şi va colabora cu Neluţu Popa, fosta glorie uniristă, ce va avea preocupări îndreptate spre sectorul juvenil.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul