FOTO: CSM Școlar Reșița – Industria Galda 1-1 (0-1) |Trupa lui Paul Ciucă, remiză în fieful liderului
CSM Școlar Reșița a remizat cu Industria Galda de Jos în derby-ul penultimei etape a turului din Seria a 4-a a Ligii a 3-a și are șanse să ierneze în fotoliul de lider.
Formația condusă de Paul Ciucă a realizat un rezultat surpriză, un egal care a stricat sărbătoarea formației din Valea Domanului, pregătită să celebreze alături de fani clasarea pe prima poziție la mijlocul sezonului. Deși nu a mai câștigat de 5 jocuri, Industria dovedește în continuare că are potențial, remizând în ultimele două runde cu pretendente la promovare, CSM Școlar Reșița și Ripensia Timișoara!
*Paul Ciucă: „O remiză în fieful liderului reprezintă un succes”
„Un meci pe care l-am controlat în mare parte, am condus cu 1-0 și am avut superioritate numerică, dar a intervenit al doilea galben acordat gratuit lui Costea. Meciul s-a echilibrat și am primit gol la una dintre puținele șanse de gol ale adversarului. La începutul jocului, dacă ne-a fi întrebat cineva că suntem mulțumiți cu un egal, spuneam că „da”, dar după derularea ostilităților nu ne convine acest rezultat. Însă după felul cum s-a jucat, puteam obține lejer victoria. Un punct în deplasare împotriva primei clasate reprezintă un succes, o reușită„, a spus Paul Ciucă, în acest joc debutând P. Man în eșalonul terț.
Rezultatul a fost echitabil, în condițiile unui teren foarte dificil, Industria reușind să țină piept unui oponent în formă, găldenii trecându-şi în cont prima remiză externă din tur.
Deși lipsiți de serviciile a trei jucători de bază, Frențiu, S. Mureșan și G. Goronea, vizitatorii au încurcat planurile primei clasate, ce venea după 6 victorii consecutive.
În minutul 27, Boloș a marcat primul său gol pentru Industria, după o foarfecă din careu, o execuție pretențioasă, la o centrare trimisă de Cr. Bodea. Egalitatea a fost restabilită de Costescu în minutul 76, din apropiere, la colțul scurt, o fază ce a surprins defensiva adversă.
*Două roșii!
Din minutul 32, liderul este în inferioritate numerică, Breșneni fiind eliminat pentru o intrare violentă la Cernea. În minutul 61, s-a restabilit egalitatea numerică, întrucât Costea a văzut roșu pentru cumul de avertismente, al doilea fiind acordat gratuit.
Echipe de start: *CSM Școlar: Zimmerman – Săndescu, Liuba, Negrei, Doda, Costescu, Coviț, Breșneni, Banac, Bloju, Beloescu; rezerve Petruț, Buzdugan, Ciucur, Marcu, Muselin, Toțu, Szijj. Antrenor Leo Doană.
Industria: Ștef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – Boloș (74, Vonya), D. Lupșan, Costea, Cr. Bodea – Baghiu (71, A. Cîmpean), Cernea (86, P. Man); rezerve Iancău – Fulea, Ov. Oniga. Antrenor Paul Ciucă.
Foto, text Gligor UDREA
[nggallery id=3011]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României