CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu, bătălie pentru supremaţie în eşalonul terţ!
CNS Cetate Deva şi Performanţa Ighiu se duelează astăzi, de la ora 17.00, într-o partidă în care miza este enormă, un pas greşit fiind sinonim cu complicarea teribilă a situaţiei în ierarhie.
Două pretendente la şefie se înfruntă într-o partidă ce are implicaţii deosebite pentru viitorul ambelor formaţii. Penultima clasată încearcă un „restart” sub comanda noului antrenor Viorel Tănase, iar ighienii caută să realizeze un nou rezultat pozitiv, după cele două succese consecutive.
Fără G. Toma – ce a anunţat că renunţă, antrenorul Adorian Himcinschi este conştient de dificultatea jocului, precedenta confruntare, din primăvară, de la Deva, din sezonul trecut fiind una dramatică, gazdele impunându-se în minutul 90+5 (au înscris din lovituri de pedeapsă Făgărăşanu şi Mintaş, acum la Performanţa). „Întâlnim o echipă ce a realizat transferuri importante, cu un buget foarte bun şi un obiectiv îndrăzneţ. Instalarea unui nou antrenor aduce o motivaţie suplimentară pentru o echipă aflată în derivă. Sunt convins că au forţa să-şi revină, dar sper să o facă după confruntarea directă”, a menţionat Himcinschi. Duelul este unul al orgoliilor deosebite, cu portarul Roberto Bodea împotriva foştilor coechiperi de la Performanţa, Boldea, Făgărăşanu şi Mintaş – oponenţi ai precedentului club, primii doi fiind anunţaţi titulari în distribuţia vizitatorilor. „Mizez pe valoarea lor, mai mult decât pe orgoliu. Acum cei trei au ocazia de a demonstra că sunt jucători de valoare în tricoul Performanţei”, a conchis Himcinschi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României