Euro Șpring – Șurianu Sebeș 0-1 (0-0) |Golgheterul Vali Drăgan și-a făcut datoria și echipa lui Mihai Manea continuă să spere la promovare
Șurianu Sebeș a învins în deplasare pe Euro Șpring, scor 1-0 (0-0), reușită de senzație a golgheterului Ligii a IV-a Vali Drăgan (min. 55), iar echipa lui Mihai Manea se menține în calculele promovării, situându-se la două puncte de primele clasate Mureșul Vințu și Viitorul Sântimbru.
Lupta la vârf rămâne încinsă, cu cele trei formații angrenate în bătălia pentru baraj, deși în această rundă Mureșul a urcat pe prima poziție, a recuperat 7 puncte avute deficit la mijlocul sezonului și beneficiază de un program mai facil și rezultate directe favorabile cu contracandidatele.
Vizitatorii au rămas în inferioritate numerică în minutul 65, când Rahovean a văzut cartonașul roșu.
Șurianu a câștigat într-o deplasare complicată, împotriva unui oponent ce a avut multiple absențe din efectiv. Oaspeții au dominat jocul, au ratat marile ocazii, dar au și tremurat serios în secvențele de final. Sebeșul a depășit sincopa numită remiza de pe „Cetate” și speră în continuare.
În alt joc: Viitorul Spicul Daia Română – Energia Săsciori 2-0 (1-0): G. Scheau (42, 80, ambele penalty). Victorie importantă pentru nou-promovată, care a depășit pasa proastă. Duelul dintre frații Ciucă nu s-a mai produs, întrucât Horia a absentat din motive medicale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României