Crescut de UTA, portarul Roberto Bodea (Performanţa Ighiu) abia aşteaptă derby-ul cu ASU Poli Timişoara | ”Scopul nostru este să luăm puncte în deplasarea din Banat”, afirmă goalkeeperul liderului
Cu siguranţă, partida ASU Poli Timişoara – Performanţa Ighiu, derby-ul pentru promovare din Seria a 4-a a Ligii a 3-a este una specială pentru Roberto Bodea, portarul liderului condus de Adorian Himcinschi.
Crescut în curtea UTA-ei, rivala fotbalistică a Timişoarei, goalkeeperul în vârstă de 22 de ani nu a apucat încă să evolueze într-un meci al orgoliilor din Banat la nivel de seniori. “Dacă eram echipier al formaţiei din Arad era altceva, un asemenea meci cu Poli trebuia câştigat. Simţeam rivalitatea, ştiu atmosfera din Arad înaintea unor dueluri cu Timişoara, când suporterii ne transmiteau o stare aparte de spirit”, a spus Roberto.
*Roberto Bodea, cel mai bun goalkeeper al seriei
Între buturile nou-promovatei debutante în eşalonul terţ şi cocoţată în fotoliul de lider, Roberto Bodea şi-a demonstrat din plin calităţile, cifrele vorbind de la sine: cel mai bun portar al Seriei a 4-a, cu numai 13 goluri primite în 23 de partide (un total de 2057 minute, o medie de 0,56 goluri/ meci) “Partida va fi un derby, atât prin prisma luptei la promovare, dar şi a atmosferei senzaţionale create de suporterii din Timişoara. Îmi doresc enorm să câştigăm acolo”, a declarat portarul originar din Arad, amic cu Bilia (fundaşul lui ASU Poli). “Este un meci deosebit pe care abia aştept să-l disput. Scopul nostru este să venim cu punct sau puncte de la Timişoara, pentru a ne îndeplini obiectivul. M-aş bucura să câştig un astfel de derby, atât pentru Performanţa Ighiu, dar şi pentru mine, ca «utist», să mă bucur că am învins Poli”, a încheiat Roberto Bodea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României