JOI: Conferinţa de închidere a proiectului dedicat tranziţiei de la şcoală la viaţa activă din judeţul Alba
Asociaţia Naţională de Turism Rural, Ecologic şi Cultural A.N.T.R.E.C. filiala Alba, în calitate de solicitant, Colegiul Dionisie Pop Marţian Alba Iulia, SIVECO România şi Liceul Tehnologic „Tara Moţilor” din Albac în calitate de parteneri, în cadrul proiectului „Un alt viitor mai bun pe piaţa muncii!”, demarat În data de 01.05.2014, perioada de implementare 18 de luni, cu o valoare totală de 2.079.579,99 lei, anunţă:
Conferinţa de închidere a proiectului dedicat tranziţiei de la şcoală la viaţa activă din judeţul Alba
Conferinţa de închidere a proiectului “ Un alt viitor mai bun pe piaţa muncii!”, ID 141473, va avea loc, joi 19 noiembrie 2015, ora 13,00, în Alba Iulia la Colegiul Dionisie Pop Marţian. Evenimentul va reuni reprezentanţi ai solicitantului şi ai partenerilor de implementare, precum şi reprezentanţi ai presei locale, pentru prezentarea proiectului, a obiectivelor sale şi a rezultatelor aşteptate.
Iniţiat de Asociaţia Naţională de Turism Rural, Ecologic şi Cultural A.N.T.R.E.C. Filiala Alba, în parteneriat cu Colegiul Dionisie Pop Marţian Alba Iulia, SIVECO România şi Liceul „Tehnologic Ţara Moţilor” cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, proiectul răspunde recomandărilor cadrului strategic şi de politici sectoriale europene, transpuse în PLANUL NATIONAL DE REFORME (PNR), convergent cu PLANUL NATIONAL DE DEZVOLTARE 2007- 2013, CADRUL STRATEGIC NATIONAL DE REFERINTA 2007-2013 şi cu LINIILE DIRECTOARE STRATEGICE ALE PLANUL NATIONAL DE DEZVOLTARE RURALA 2007-2013. Una din priorităţile PNR este creşterea gradului de ocupare, care implica realizarea unei pieţe a muncii favorabile creării locurilor de muncă, îmbunătăţirea adaptabilităţii lucrătorilor, stimularea ocupării forţei de muncă şi îmbunătăţirea calităţii resurselor umane.
Beneficiile aduse grupului ţintă constau în:
– realizarea obiectivului general al POSDRU „dezvoltare a capitalului uman şi de facilitare a accesului pe piaţa muncii a 1.650.000 de persoane” reiese din serviciile de consiliere şi orientare profesională a celor 547 de elevi, înmatriculaţi în sistemul naţional de învăţământ;
– dezvoltarea competentelor cheie stabilite la nivel european (Barcelona, 2002);
– prin susţinerea consilierii profesionale a elevilor, proiectul contribuie la creşterea participării la formare profesională de la 2% la 7% a populaţiei cu vârsta de muncă între 25 şi 64 de ani, unul din obiectivele Planului Naţional de Formare Profesională;
– reducerea neconcordanţei între pregătirea profesională a tinerilor şi cerinţele existente pe piaţa muncii moderne, tinerii confruntându-se cu dificultăţi serioase în procesul de tranziţie către un loc de muncă.
Investeşte în oameni !
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013
Axa Prioritară 2 Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii
Domeniul Major De Intervenţie 2.1 Tranziţia de la şcoală la viaţa activă
Titlul proiectului: “ Un alt viitor mai bun pe piaţa muncii! ”
Numărul de identificare al contractului: POSDRU /161/2.1/G/141473.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României