Liga a IV-a: Şurianu Sebeş se impune şi la Ciugud, scor 5-0, gazdele în inferioritate din minutul 35| Meci spectacol la Săsciori, în derby-ul retrogradării
Şurianu Sebeş a repurtat a 4-a victorie din retur, impunându-se la Ciugud, scor 5-0 (1-0), goluri înscrise de Coltor (4, 89), Val. Drăgan (65), P. Muntean (85), Ludwig (87).
În alte două jocuri ale rundei, Mureșul Vințu – Dalia Sport Daia Română 2-0 (1-0): D. Ianc (41), Iacșa (72)
Viitorul Spicul Daia Română – Rapid CFR Teiuș 2-0 (1-0): G. Schiau (3, 47)
A fost a 4-a victorie din tot atâtea jocuri a trupei din „Arini”, sub comanda antrenorilor Mihai Manea şi Raul Oargă. Gazdele de la Inter au acuzat faptul că I. Bran (Inter) a fost foarte uşor eliminat în minutul 35, fiind nevoiţi să joace în inferioritate aproape o oră.
În runda următoare, este derby la Sebeş, Şurianu – Mureşul Vinţu.
În celălalt joc, la Săsciori, în derby-ul retrogradării, condus de experimentatul arbitru Ad. Comănescu, gazdele au avut o revenire de senzaţie, după ce au fost conduse cu 2-0. Echipa lui Horea Ciucă a urcat, graţie acestei victorii pe poziţia a 14-a
Astfel, Energia Săsciori – Cuprirom Abrud 6-3 (5-2): Dragomir (13, penalty, 17), Al. Aloman (24), H. Ciucă (33), Cioroga (35), I. Muntean (73) / Al. Ţîr (4), Miheţ (10, penalty), Căt. Nemeş (85).
Derby-ul subsolului a însemnat un meci de senzaţie, cu o revenire a gazdelor, care au fost conduse cu 2-0 în minutul 10. Până la final s-a înregistrat o ploaie de goluri, un festival ofensiv, cu Energia urcând pe locul 14 al ierarhiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României