Nicolae Ciucă - 2024

În primul meci din semifinale, Olimpia Braşov – CSU Alba Iulia 41-58 | Victorie imensă, calificarea în marea finală se joacă vineri la Alba Iulia

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

Jelena Antic CSU Alba IuliaCSU Alba Iulia a început extraordinar semifinalele campionatului național de baschet feminin, cu o victorie externă extrem de importantă la Brașov, contra Olimpiei. Vineri, la Alba Iulia se joacă al doilea meci, unul care poate deveni istoric pentru trupa lui Miroslav Popov, care dacă va învinge va accede în marea finală, unde o așteaptă Sepsi Sf. Gheorghe!

Chiar și fără Shawnta Dyer, echipa din Cetatea Marii Uniri a câștigat întâia oară în acest sezon împotriva grupării lui Dan Calancea și acum are prima șansă de calificare în finală. Deși obosite după o deplasare în Slovacia pentru CEWL, unde și-au adjudecat trofeul și împotriva unui adversar ce a beneficiat de 10 zile în plus de pauză, baschetbalistele de la CSU Alba Iulia au reușit minunea, un lucru ce părea improbabil

În prima partidă din semifinalele campionatului naţional de baschet feminin, Olimpia Braşov – CSU Alba Iulia scorul a fost 41-58 (11-17, 5-12, 17-9, 8-20)

Al doilea este programat vineri, la Alba Iulia, iar al treilea, dacă mai e nevoie se va juca duminică, la Braşov, formaţia lui Calancea având avantajul, prin prisma ierarhiei sezonului regulat a mai multor partide pe teren propriu.

*În litigiu financiar cu clubul, Shawnta Dyer a refuzat să joace!

Una dintre cele mai bune componente ale CSU Alba Iulia, Shawnta Dyer a refuzat să joace în acest meci, invocând probleme financiare cu clubul. Jucătoarea din USA a refuzat să facă deplasarea la Brașov cu lotul albaiulian, astfel că Popov s-a putut baza pe numai 9 echipiere în acest joc extrem de important. Baschetbalista a jucat tare, anumite surse susținând că viitoarea sa destinație ar fi tocmai… Olimpia Brașov. Un lucru este cert, că după acest episod tensionat, Dyer nu va mai evolua la Alba Iulia în finele acestui sezon, antrenorii Miroslav Popov și George Lăncrănjan fiind extrem de supărați de comportamentul americancei venită de la ICIM Arad în luna decembrie. „Nu vreau să comentez prea multe. Este decizia jucătoarei, luată în comun cu agentul, iar această problemă o vom rezolva în circuit intern. Echipa are salariile plătite pe luna ianuarie, iar februarie trebuie achitată până în 21 martie”, a comentat președintele Bogdan Duma.

*Au condus la pauza mare cu 13 puncte

Deși era cotată cu șanse reduse în acest prim joc din semifinale, mai alex în contextul absenței Shawantei Dyer, CSU Alba Iulia a început excelent jocul, adjudecându-și primele două sferturi. Contrar așteptărilor, la pauza mare, CSU Alba Iulia avea un avantaj de 13 puncte, 29-16. Însă zarurile nu erau aruncate, Olimpia agățându-se cu disperare de meci. Brașovencele au recuperat în sfertul al treilea din diferență, astfel că înainte de ultimele 10 minute echipa lui Popov mai deținea un avans de 5 puncte: 38-33! Fetele lui Popov nu au cedat, ba dimpotrivă, în sfertul de final și-au mărit ecartul, pentru un succes dovedit până la urmă confortabil.

Au marcat  Jelena Antic – 25 de puncte (11 recuperări, „double-double”), Adriene Webb – 10, Branika Hadzovic – 8, Sonia Ursu – 7,  Jefimia Karakasevic – 4 (și 17 recuperări!), Ny Hammond – 4,

Volei Alba Blaj – Rapid București 3-1, în Divizia A1 la volei feminin | Vicecampioana, victorie la primul meci în „Alba Blaj” Arena Volei Alba Blaj a învins Rapid București, scor 3-1 (25-17, 23-25, 25-18, 25-18), la prima reprezentație stagională în „Alba Blaj” Arena. Confruntarea contând pentru etapa a treia a Diviziei A1 a strâns […]