Debutul returului în Oltenia pentru nou promovată | Astăzi, Pandurii II Tg. Jiu – Performanţa Ighiu
Nou-promovata Performanţa Ighiu este prima din Alba care debutează în returul Ligii a 3-a, în deplasare cu Pandurii II Tg. Jiu, echipă satelit a prim divizionarei condusă de Edward Iordănescu.
Gata cu vacanţa, începe fotbalul adevărat, iar reprezentantele judeţului în Liga a 3-a, repartizate în două serii diferite, speră să reuşească în primăvară să se bată pentru promovarea în eşalonul secund. Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu (Seria a 4-a), Industria Galda de Jos (Seria a 5-a) au pretenţii sporite în retur, ţelul suprem fiind măcar o echipă din Alba care să evolueze la toamnă pe a doua scenă.
Dar iată ce rezervă runda inaugurală combatantelor judeţene:
*Pandurii II Tg. Jiu – Performanţa Ighiu (astăzi, ora 15.00, la Rovinari).
Nu va fi deloc simplu în Gorj pentru nou-promovata poziţionată pe locul al treilea (28 de puncte). „Satelitul” prim-divizionarei (locul 8, 18 puncte) a bifat un cantonament centralizat în Serbia, aşteaptă întăriri de la Edi Iordănescu, dar în acelaşi timp este afectat de problemele financiare apărute la club. Fără Cl. Oara şi I. Stan (au recidivat problemele medicale la genunchi) – indisponibili, sau Bălaş (reţinut de serviciu), dar cu drept de joc pentru Ghiunghiuş, ighienii vor să câştige, pentru a continua ascensiunea şi a confirma forţa externă. „Este începutul returului şi jucăm în deplasare cu o formaţie incomodă. Avem dorinţa de a presta un joc bun, care să ne sporească zestrea de puncte. Obiectivul nostru este o nouă victorie în deplasare”, a precizat Adorian Himcinschi
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României