AUDIO: imn pentru liderul Ligii a 4-a „Hai Sântimbru, Viitorul e echipa mea”!
În Alba este la modă lansarea imnurilor pentru diverse echipe de fotbal, ultima pe lista celor care încearcă să prindă “trendul” este Viitorul Sântimbru, liderul Ligii a 4-a Alba la mijlocul campionatului.
La o enumerare sumară, campioana Volei Alba Blaj are o melodie oficială, în Liga a 3-a sunt Industria Galda de Jos şi Performanţa Ighiu, iar în al 4-lea eşalon, impactul muzical şi mediatic a ajuns la AFC Unirea 1924 Alba Iulia, CS Ocna Mureş şi Viitorul Sântimbru.
Ascultă aici imnul Viitorului Sântimbru:
Iniţiativa iernii pentru inimoasa echipă clasată pe primul loc reprezintă o acţiune demnă să producă o apropiere între fani şi reprezentanta comunei, ajunsă la o jumătate de sezon de o promovare istorică în Liga a 3-a. “A fost ideea tatălui meu Ovidiu Hulea, l-am contactat pe compozitor, care în trecut a activat portar la echipa noastră de juniori şi am pus-o în practică. Sper ca imnul să prindă la suporteri, la apropiaţii echipei, mai ales că melodia este puţin altfel”, spune Adrian Hulea, preşedintele Viitorului Sântimbru, întâiul prilej oficial în care va fi audiat imnul “Hai Sântimbru, Viitorul este echipa mea” fiind duminică, 6 martie, acasă, la Galtiu, în prima rundă a returului, cu Inter Ciugud.
*Versuri cu mesaj motivaţional
Soliştii Laurenţiu Voica şi RimeZic încearcă printr-o melodie atractivă să transmită un mesaj motivaţional, în stil “underground”, pentru echipa de pe prima poziţie, exemple fiind versurile prin care este prezentată şi istoria echipei, din 2004: “Lupta noastră ţine până în ultimul minut, până când câştigă echipa cu care ai ţinut”,
“Sântimbru, o familie, 11 jucători, un viitor, un vis frumos pentru două culori”,
“Ştiam că primul loc e doar pentru visători, pe parcurs am realizat că e pentru învingători”,
“Direct din Ardeal, din inimă ridicăm Tricolorul, asta e ziua în care câştigă Viitorul”
“Din Transilvania vă scriu, suntem luptătorii ce ajung învingători într-un târziu”,
“Plecând de jos, din Liga a V-a, Onoare, cu planul de atac să ajungă cea mai tare”, fiind enumeraţi şi internaţionalii plecaţi de la Unirea Alba Iulia, Gicu Grozav sau Nicuşor Stanciu, drept repere ale performanţei.
Şi refrenul este pe aceleaşi coordonate ca şi restul piesei, reliefând pasiunea fotbalistică existentă în viaţa micuţei echipe, aflate în prim-planul performanţei în toamnă: „N-ați auzit de noi/ Avem în față Viitorul ca și voi/ Trecuți prin soare, ploi/ Motivați de nevoi.
Dar când auzi stadionul cum strigă…
Hai Sântimbru, Hai Sântimbru, Hai Sântimbru/ Clar câștigă!
Tragem tare să câștigăm ligă după ligă/ Clar câștigă, clar câștigă”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României