FOTO| Ce servicii oferă Baia Publică din Aiud: Dușuri gratuite pentru cetățenii cu venituri reduse și oamenii străzii. Detalii de la primărie
De aproximativ patru ani de zile, cetățenii municipiului Aiud au la dispoziție o baie publică, unde, în schimbul unei sume modice, pot beneficia de servicii de igienă corporală și de curățare a produselor din material textil. Este vorba despre un obiectiv social realizat cu sprijin elvețian și inaugurat de Primăria Aiud în anul 2012. Tarifele percepute pentru cetățeni sunt diferențiate, iar persoanele cu venituri mici au parte de reduceri și, o dată pe săptămână, pot folosi dușurile gratuit.
Citiți și Baie Publică de 150.000 de euro la Aiud
Reprezentanții primăriei municipiului Aiud au transmis un comunicat de presă, în care reamintesc serviciile oferite de baia publică din oraș și costurile percepute:
”Serviciul Public de Asistență Socială, din subordinea Consiliului Local al municipiului Aiud, oferă prin intermediul Băii Publice, cu sediul în Aiud, strada Unirii, nr. 8A, pentru toate segmentele populației, următoarele servicii:
- servicii de igienă corporală (duș);
- servicii de curățare a produselor din material textil (spălătorie rufe);
- servicii de uscare a rufelor spălate
De exemplu, pentru a-și face igiena corporală, orice cetățean trebuie să plătească pentru un duș 6 lei, iar pentru a-și curăța rufele la mașina de spălat 7 lei. Tot un tarif de 7 lei este perceput și pentru uscarea rufelor.
Persoanele cu venituri reduse (sub 400 de lei pe lună), inclusiv oamenii străzii, beneficiază de reduceri, și, o dată pe săptămână, au voie la un duș gratuit. Tariful la spălătoria de haine pentru aceștia este de 5 lei.
Pentru cei care apelează la serviciile de igienă corporală a băii publice, se asigură doar săpunul, nu și prosopul.
”Taxele speciale pentru serviciile acordate se aprobă anual, prin hotărâre a Consiliului Local Aiud și sunt afișate la sediul Băii Publice”, precizează reprezentanții primăriei.
Baia Publică din Aiud funcționează luni, marți și joi, în intervalul orar 8.00 – 16.00, miercuri între orele 8.00 – 18.00, iar vineri în intervalul orar 8.00 – 14.00.
Informații suplimentare se pot obține la sediul Serviciului Public de Asistență Socială și la numărul de telefon: 0372717595.
[nggallery id=1708]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni