Ambasadorii Unirii vin în capitala de suflet a românilor
Palatul Copiilor Alba Iulia şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba organizează în zilele de 30 noiembrie şi 1 Decembrie Festivalul Naţional „Ambasadorii Unirii”, aflat la cea de a XI -a ediţie, ne-a informat prof. Alina Bud, purtătorul de cuvânt al Palatului Copiilor. Manifestarea reuneşte copii din toate colţurile ţării: Arad, Argeş, Bihor, Botoşani, Bistriţa – Năsăud, Bucureşti, Satu Mare, Sălaj, Suceava şi Alba, copii care au găsit de cuviinţă să aducă prinosul lor de recunoştinţă prin cânt, joc şi poezie înaintaşilor care au realizat marele act al Unirii tuturor românilor. Activitatea va debuta miercuri, 30 noiembrie, la ora 10.00, cu parada portului popular pe traseul: magazinul „Unirea”- Primăria Alba Iulia – ziarul „Unirea” – Porţile Cetăţii – Sala Unirii. Parada va fi urmată de manifestarea „Folk fără vârstă”, organizată de Radio România Actualităţi în parteneriat cu Palatul Copiilor Alba Iulia, fiind găzduită de Sala Unirii, unde invitaţi sunt Mircea Vintilă, Florin Săsărman, Daniel Avram şi grupul folk „Ambasadorii Unirii” de la Palatul Copiilor Alba Iulia. Programul va continua cu primirea delegaţiilor din ţară de către oficialităţle judeţului Alba. Apoi, la Palatul Copiilor va avea loc vernisajul expoziţiei de desene, picturi şi obiecte ceramice realizate de către elevii cercurilor de profil.
Ziua se va încheia cu spectacolul folcloric intitulat „Decembrie – columnă a Unirii!”, susţinut de către ansamblurile folclorice reprezentând diferite zone folclorice ale ţării, găzduit de Alba Mall, de la ora 17.00. Programul acţiunii va continua şi în 1 Decembrie, cu parada portului popular şi participarea la principalele evenimente organizate pe Platoul Romanilor şi în Parcul Unirii, de Ziua Naţională a României.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
TREI unități de învățământ din Alba primesc titlul de „Școală Europeană”: Care sunt instituțiile câștigătoare
TREI unități de învățământ din Alba primesc titlul de „Școală Europeană”: Care sunt instituțiile câștigătoare Trei unități de învățământ din județul Alba, au obţinut titlul „Şcoală Europeană” în cadrul competiţiei cu acelaşi nume, organizată de aproape 20 de ani de către Ministerul Educației prin Inspectoratele Școlare Județene, la care participă instituții care au fost şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul