HC Alba Sebeș mai pierde o jucătoare | Portărița Paula Vișan a părăsit echipa
HC Alba Sebeș pierde jucătoare pe bandă rulantă, ultimul caz fiind al portăriței Paula Vișan, jucătoare ce a părăsit astăzi echipa nou-promovată.
În consecință, echipa de Liga Națională mai are un singur portar în efectiv, pe tânăra Bianca Curmenț, fiind șanse foarte mari în revenirea Danielei Vălean, de la HCM Rm Vâlcea.
Vișan a venit în vară la Sebeș și este a 3 jucătoare dintre cele transferate în intersezon ce a jucat numai 6 luni la echipa penultimă din Liga Națională, după Cristina Șunea, Alexandra Andrei (ajunsă la SCM Craiova) și Andreea Antoce (în litigiu cu clubul, ar dori să să transfere la Unirea Slobozia).
Cum șansele de evitarea retrogradării sunt reduse, Sebeșul încearcă să reducă și cheltuielile, dar și să alcătuiască un efectiv tânăr, cu care să se atace promovarea în campionatul următor.
*Ionela Gherman, aproape de Sebeș
În cărți pentru un transfer la Sebeș este Ionela Gherman, o handbalistă de 19 ani crescută la Grupul Şcolar Energetic Rm. Vâlcea, care a crezut în vară că a dat prima lovitură a carierei la senioare. O echipă olandeză, Westfriesland SEW i-a oferit un contract de 900 de euro / lună. Jucătoarea a acceptat propunerea, gândindu-se că în paralel ar putea să şi studieze în Olanda. Numai că, ajunsă în ţara respectivă, Ionela Gherman a avut o mare surpriză și s-a trezit lucrând într-o fabrică de ciocolată, fără a mai juca handbal.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României