Dietă înaintea sărbătorilor de iarnă
Specialiştii spun că recuperarea după Sărbători, începe… înainte de Sărbători. Este foarte greu, aproape imposibil, să rezişti bunătăţilor de Crăciun şi de Anul Nou, aşa că este mai bine să-ţi modelezi silueta înainte de Sărbători.
Iată reguli de bază pentru felul în care mănânci în perioada Sărbătorilor. 1.Stabileşte-ţi limite! Organismul tău nu este învăţat cu excesele, aşa că nu ştie cum să le gestioneze. În concluzie, degustă, bucură-te de bunătăţi, dar nu îţi pierde niciodată raţiunea. 2. Lasă mâncare în farfurie! Acceptă tot ceea ce îţi este pus în farfurie, mănâncă tot ce vrei. Cu două condiţii: nu repeta, sub nicio formă, un fel de mâncare şi lasă o parte din porţie, în farfurie. De fiecare dată! 3. Alege mâncarea cu puţine calorii! Mesele de sărbătoare au meniuri sofisticate, complicate şi apetisante, dar pline de calorii. Poţi alege însă soluţiile optime, combinaţiile cu mai puţine calorii. 4. Bea alcool, dar cu măsură! Din mai multe motive: este bogat în calorii, stimulează depunerea de grăsime, deshidratează, oboseşte, creşte apetitul. 5. Nu te abţine, dacă vrei ceva din bunătăţile de pe masă! Abţinerea este frustrantă, este o sursă de disconfort psihic mai mare decât cele 200-300 de calorii pe care ţi le aduce “poftă”! 6. Nu îţi face reproşuri! Nu te blama dacă ai căzut în păcat! Redu porţiile de a doua zi, fă puţină mişcare. 7.Dulciuri: gustă, degustă, dar nu înfuleca! Mănâncă încet, bucură-te de gustul bunătăţilor, dar păstrează limitele. 8.Păstrează ritmul celor trei mese pe zi, cu două gustări! Nu uita regula celor cinci fructe şi legume. Dieta nu înseamnă privarea de la bunătăţi, ci respectarea unui stil de viaţă sănătos. Nu o ţine tot într-o petrecere şi nu mânca într-una. 9. Dieta pregătitoare pentru Sărbători este doar o supapă de siguranţă! Nu este musai să recuperezi kilogramele pe care le-ai dat jos. 10. Căntăreşte-te abia după Sărbători! Nu de trei ori pe zi, nu face din asta un motiv de stres. Organismul are mecanisme şi supape prin care poate evita acumularea de kilograme, în urma unei perioade relativ scurte de excese. Aşa că valoarea reală a “acumulărilor” se vede cel mai bine la două zile după ce festinul a încetat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie