Sezonul tăierilor ilegale de brazi: Peste 100 de pomi de Crăciun confiscați de polițiști, în 24 de ore
Acţiune de combatere a transportului ilegal de pomi de Crăciun au continuat. Peste 100 de pomi de Crăciun au fost confiscaţi în ultimele 24 de ore, în urma unor controale desfășurate în traficul rutier, în zona Munţilor Apuseni.
Poliţiştii din Alba au continuat activităţile de prevenire şi combatere a ilegalităţilor din domeniul silvic.
Astfel, ieri, 25 noiembrie, poliţiştii Serviciului de Ordine Publică, în timp ce acţionau pe DN 75, pe raza comunei Albac, împreună cu poliţiştii Secţiei 9 Poliţie Rurală Cîmpeni, au oprit pentru control, o autoutilitară condusă de un bărbat de 42 de ani, din judeţul Vaslui, care transporta pomi de Crăciun.
Cu ocazia verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că şoferul autoutilitarei nu deţinea documente legale de proveniență şi transport, pentru cei 67 de pomi de Crăciun transportaţi.
Faţă de acesta a fost luată măsura sancţionării contravenţionale, conform Legii 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar cei 67 de pomi de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi Ocolului Silvic Valea Arieşului, pentru valorificare.
Tot ieri, în jurul orei 17.00, poliţiştii din Baia de Arieş l-au depistat pe un tânăr de 21 de ani, din comuna Lupşa, în timp ce transporta cu un autoturism, 38 de pomi de Crăciun, fără a deţine documente legale de provenienţă şi transport.
În jurul orei 24.00, poliţiştii din Bucium au oprit, pentru control, pe raza comunei Bucium, o autospecială, condusă de un bărbat de 44 de ani, din comuna Ciuruleasa, care transporta ilegal, 8 pomi de Crăciun.
Şi în aceste cazuri, șoferii au fost sancționați contravenţional, iar pomii de Crăciun au fost predaţi reprezentanţilor ocoalelor silvice, pentru valorificare. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României