ICIM Arad – CSU Alba Iulia 67-49 | Eşec sever în derby

Univ. Goldiș ICIM Arad a învins pe CSU Alba Iulia în derby-ul etapei a 8-a aCSU Alba Iulia - U Cluj 35 Ligii Naționale de baschet feminin, scor 67-49 (8-11, 16-14, 21-7, 22-17).

Arădencele au avut parte de cel mai tare meci de pe teren propriu din acest debut de sezon. “Galben-albastrele” au întâlnit o pretendentă la ocuparea unui loc pe podium, CSU Alba Iulia.

*Au rezistat până la pauză

Vizitatoarele au avut o prestație reușită în prima parte a meciului, CSU câștigând primul sfert, la o diferență de trei puncte: 11-8. Echilibrul a continuat până la pauza mare, cu ambele combatante trecând succesiv la conducere, după 20 de minute avantajul fiind minim în favoarea oaspetelor: 25-24.

*Sfertul al treilea, catastrofal

Albaiuliencele s-au prăbușit total în al treilea parțial, când au atins limita de jos a evoluției din această seară. Trupa lui Miroslav Popov a capotat, marcând numai 7 puncte, primind în schimb 21 (în celelalte două sferturi a încasat 25 de puncte). Pe fondul acestei prestații dezamăgitoare, pentru CSU s-a conturat al doilea eșec consecutiv extern, în acest interval de timp zarurile fiind aruncate. Echipa lui Jose Araujo a defilat spre parchet și și-a asigurat o victorie importantă în derby

De partea cealaltă, albaiulencele ocupa poziția a doua in clasament cu cinci succese și trei  insuccese, având un meci în plus față de Arad.

Cele două formații sau întâlnit și inaintea debutului de campionat, într-un amical disputat la Cluj Napoca. Atunci, echipa arădeană le-a invins pe fetele pregătite de Miroslav Popov cu scorul 70-48.

Pentru CSU au înscris  Adrienne Webb – 17 , Mariah King – 10, Sonia Ursu –6  puncte, Vanessa Abel – 5,  Asia Logan – 4, Elena Dincă – 3 , Marta Fodor – 2, Jelena Antic – 2, Stefka Miteva – 0 (14 recuperări).

Etapa viitoare, sâmbătă, joc  acasă cu Rapid București.