FOTO: Majoretele “Crystal Team” de la Școala Gimnazială “Toma Cocișiu” din Blaj, în Polonia, la lansarea campaniei Lyson – ” Salvați albinele!”
Echipa de majorete “Crystal Team” a Școlii Gimnaziale “Toma Cocișiu” din Blaj a răspuns invitației firmei Lyson din Klecza Dolna, Polonia și, în perioada 9-11 octombrie 2015, a participat la festivitățile de inaugurare a noului sediu al firmei și lansarea campaniei „Salvați albinele”.
Micuțele majorete au prezentat un program de dansuri pe teme specifice mierii, albinelor, apicultorilor, fiind îndelung aplaudate de publicul prezent, aducând cinste școlii și orașului lor.
Au luat, de asemenea, parte, împreună cu însoțitoarele lor, prof. Crina Frățilă și prof. Rozina Mărginean, la un schimb de experiență cu elevi și profesori ai școlii Skola Bolicina din Sulkowice. Împreună, au desfășurat activități educative și de socializare în cadrul școlii, prilej de exersare a cunoștințelor de limbă engleză.
Micuțele majorete au fost de față la plecarea caravanei auto „Salvați albinele” din Polonia și s-au grăbit să o întâmpine și la sosirea acesteia în Blaj, în 14 octombrie, în fața Primăriei.
Echipa de majorete mulțumește firmelor Lyson din Polonia, Apidava și Apis din Blaj pentru sprijinul acordat și sejurul minunat petrecut în Polonia, sejur pe care nu îl vor uita. (A.M.)
[nggallery id=1182]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României