FOTO-VIDEO: Baloane roz înălțate spre cer la Alba Iulia, de Ziua Mondială a Luptei Împotriva Cancerului la Sân. Acțiune organizată de OF PNL Alba
Ziua Mondială a Luptei Împotriva Cancerului la Sân a fost marcată joi, 1 octombrie, și la Alba Iulia, printr-o acțiune organizată de Organizația de Femei a PNL Alba, care a dorit să tragă un semnal de alarmă asupra extinderii acestei maladii. Zeci de baloane roz au fost înălțate spre cer în fața Obeliscului din Cetatea Alba Carolina. De asemenea, femeile liberale au împărțit baloane pe Bulevardul Transilvaniei și le-au amintit femeilor interesate că prin prevenție și efectuarea de controale medicale periodice, își pot păstra sănătatea.
În fiecare an, în data de 1 octombrie este sărbătorită Ziua mondială a luptei împotriva cancerului la sân. Și în acest an, femeile liberale au dorit să dea un semnal că și la Alba Iulia se luptă pe acest front al sănătății și au organizat o acțiune care a avut scopul de a informa şi conștientiza populaţia feminină din judeţul Alba asupra importanţei prevenirii şi depistării precoce a cancerului de sân.
”Am dorit să transmitem un mesaj de solidaritate pentru toate femeile care sunt afectate de acest flagel și în același timp să atragem atenția femeilor tinere, mamelor, familiilor, taților, copiilor, pentru a evita proliferarea acestei boli. Vrem să transmitem acest mesaj să sensibilizăm lumea, să nu uite că există programe de sănătate prin care această boală poate fi prevenită și dacă este depistată la timp chiar poate fi vindecată”, a declarat Rodica Andronescu, copreședinte al Organizației Județene de Femei a PNL Alba.
Directorul de îngrijiri al spitalului Județean Alba, Monica Onețiu, recomandă femeilor să-și facă mamografii anual după vârsta de 45 de ani, iar până la această vârstă ecografii mamare, preventiv, pentru a depista eventuali noduli, sau debut de cancer la sân. Potrivit acesteia, în fază inițială este o formă de cancer curabil, se poate trata.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/eQxWJ5CtU3k/hqdefault.jpg)
Statisticile la nivelul României arată o creștere alarmantă a cazurilor de cancer de la 40.000, în anul 1994, la 98.000, în 2011.
„Anual, 3.000 de persoane primesc diagnosticul de cancer. (…) În România, cancerul mamar este pe primul loc atât în ce privește incidența, cu o rată de 25,2, dar și mortalitatea, cu o rată de deces de 16,7, din cauza lipsei de informare și prevenție. Cancerul poate fi vindecat dacă e depistat în stadii incipiente, astfel, dacă este diagnosticat în stadiul 0 sau 1, rata de supraviețuire este de 98%. Din păcate, în România, 80% din cazurile depistate sunt în stadiile 3 și 4, ceea ce reduce considerabil rata de supraviețuire”, se arată în Declarația inițiată de Fundația Renașterea, în parteneriat cu membrii Comisiei pentru sănătate a Senatului.
Tot joi, în sala Ball Room din centrul comercial Alba Mall, a avut loc evenimentul intitulat ”Pentru dumneavoastră, doamnă!” , organizat de Asociația AS 2001 Alba Iulia și dedicat marcării Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Cancerului la Sân.
[nggallery id=1061]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României