FOTO: şase medalii pentru tricolori la Campionatul Mondial de powerlifting juniori din Cehia
La Campionatul Mondial de powerlifting juniori, competiţie disputată în Cehia, în perioada 31 august-9 septembrie, la Praga, competitorii ce au reprezentat România au cucerit 6 medalii. Astfel, Alexandru Cazacu (Caza Powerlifting Timişoara) şi-a trecut în cont două medalii de argint şi una de bronz, iar Bîndac Maria (SCM Bacău) a devenit vicecampioană mondială, la îndreptări, aceasta mai cucerind încă două medalii de bronz.
În Cehia s-a disputat Campionatul Mondial de Powerlifting, juniori, masculin şi feminin, competiţie majoră cu 29 de ţări participante, la care România a avut cinci reprezentanţi, între care doi sportivi legitimaţi la Zamolxis Alba Iulia. Delegaţia tricoloră a fost condusă de albaiulianul Ovidiu Pănăzan, secretarul general al Federaţiei Române de Powerlifting, instituţie cu sediul în Cetatea Marii Uniri.
Dar iată componenţa delegaţiei: *sportivi: Şerban Ioana (SCM Bacău), cat 47 kg; Bîndac Maria (SCM Bacău), cat 52 kg; Cazacu Alexandru (Caza Powerlifting Timişoara), cat 105 kg; Balea Maria (Zamoxlis Alba Iulia), cat 52 kg; Avram Laurenţiu (Zamolxis Alba Iulia), cat 74 kg; *oficiali: Pănăzan Ovidiu, conducatorul delegaţiei, Cazacu Sorin, antrenor, Zodian Daniel, antrenor.
Obiectivul de performanţă al „tricolorilor” a fost obţinerea a 3 locuri IV-VI şi două locuri VII-X, fiind depăşit.
Competitorii mulţumesc pe această cale pentru sprijin: Ministerului Tineretului şi Sportului, Primăriei şi Consiliului Local Timişoara, CJ Timis, CJ Bacău, SC Alpin 57 Lux, SC Alba Cons SA, SC All Metal Solutions, Bronx Powerlifting Bacău, SC Vitabolic, Weider Romania. „Le mulţumim şi celor care au vrut să ne ajute dar nu au putut să o facă, dar şi familiilor sportivilor”, a declarat Ovidiu Pănăzan.
Rezultate; Cazacu Alexandru: cat 93 kg juniori, argint genuflexiuni (272,5kg), argint impins din culcat ( 175 kg), bronz total (685kg)
Bîndac Maria: cat 52 kg juniori, argint indreptari (135kg), bronz impins din culcat ( 70 kg), bronz total (310kg)
Balea Maria:cat 52 kg tineret, loc 5 impins din culcat ( 85 kg la egalitate cu loc 4),
Avram Laurenţiu: cat 74 tineret, loc 7 impins din culcat (177,5 kg)
[nggallery id=946]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești