FOTO: AFC Unirea Alba Iulia – ACS Poli Timişoara 2-0 (0-0), în prima rundă a Ligii Elitelor Under 17! Victorie mare a „alb-negrilor”, părinții au făcut chetă
În prima etapă a Ligii Elitelor Under 17, AFC Unirea Alba Iulia a învins pe „Cetate”, pe ACS Poli Timişoara, scor 2-0 (0-0), goluri reușite de Davidaș (53, penalty) și I. Adam (72).
*Părinții au făcut chetă!
Într-un moment în care viitorul tinerei și talentatei echipe este în incertitudine, vorbindu-se chiar de desființare, „alb-negrii” au realizat o victorie mare, demonstrând că au potențial și merită o soartă mai bună. Pentru a juca acest joc, părinții și apropiații fotbaliștilor au făcut chetă, necesară achitării cheltuielilor legate de meci (barem de arbitraj, organizare etc). Frumos gest!
„În condițiile în care învingem reprezentanta unui club de Liga 1, ce are o arie superioară de selecții și condiții de pregătire la alt nivel, este clar că am realizat o victorie mare. Sper să sensibilizăm autoritățile locale care trebuie să nu uite că tinerii aceștia reprezintă Alba și Unirea Alba Iulia„, a comentat antrenorul Vasile Ursu.
*”Căpitanul” Davidaș, gol și pasă decisivă!
După o primă repriză în care ambele combatante și-au trecut în cont o bară: An. David (9) și Corjescu (27), la reluare a ieșit la rampă căpitanul gazdelor Claudiu Davidaș. Acesta a deschis scorul dintr-un penalty scos de atacantul Andrei David (fotbalist testat de CSU Craiova) și apoi, în minutul 74, a inventat o pasă luminoasă către nou-intratul I. Adam, rămas singur cu portarul.
Au evoluat echipele: *Unirea: E. Lazăr – Duma, L. Dan, Cordoș, G. Stan, Vășuț, Mîndrean. Negrea, D. Oprean, Davidaș, A. David; rezerve Petric – I. Adam, Zsigmond, Filimon, Narița, Rațcu, Palfi. Antrenor Vasile Ursu;
*Poli Timișoara: Contra – Ciurescu, Găvruță, Belu, Schiopu, Firan, C. Dumitru, Corjescu, P.Stanciu, Strein, Iseini; rezerve Ureche – Nedelcu, Demenescu, Costinaș, Mirescu, Andrei, Sevicu. Antrenor Robert Frusa.
Următoarele meciuri sunt cu CSU Craiova (deplasare), UTA Bătrâna Doamnă (acasă, 12 septembrie), Interstar Sibiu (d), LPS Bihor (a, 26 septembrie), Centrul de Excelență Timișoara, LPS Satu Mare (a, 10 octombrie), Pandurii Tg. Jiu (d), „U” Cluj (a, 24 octombrie), Ardealul Cluj, Gaz Metan Mediaș (acasă, 7 noiembrie), Centrul de Excelență Tg. Mureș (14 noiembrie, acasă), FC Brașov.
[nggallery id=913]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României