În al doilea joc al turneului din Sala „Florin Fleșeriu”, HC Alba Sebeș – HCM Rm. Vâlcea 23-26 | Astăzi, prezentarea lotului condus de Seviștean Popa
Al doilea joc susținut în cadrul turneului de pregătire din Sala „Florin Fleșeriu”, între HC Alba Sebeș și HCM Rm. Vâlcea s-a încheiat cu victoria oaspetelor, scor 26-23 (16-11).
Oltencele sunt favorite la câștigarea competiției amicale, întrucât astăzi (de la ora 10.00) mai întâlnesc divizionarea secundă CSM Bistrița, învinsă categoric de echipa condusă de Seviştean Popa, scor 36-22 (15-8).
„A fost o ultimă repetiție extrem de utilă pentru noi înaintea debutului în Liga Națională. Am avut două jocuri într-o zi și cred că ne-am comportat mulțumitor. În partida cu HCM Vâlcea, ritmul a fost unul bun, dar am și ratat foarte mult„, a concluzionat Virgil Costea, președintele HC Alba Sebeș.
Golurile gazdelor au fost înscrise de Alexandra Andrei – 5, Andreea Antoce – 4, Nicoleta Safta și Ana Ciolan – câte 3, Bianca Bogdan – 2, Nicoleta Rusu, Lavina Lupşa (fostă Dobromir), Andreea Pătulean, Iulia Andrei, Cristina Mitrache şi Paula Hoha – câte unul.
Preconizatul patrulater s-a transformat într-un triunchiular, întrucât, din motive greu de înțeles Rapid București nu s-a mai prezentat la Sebeș, deși inițial a acceptat invitația.
În această seară, în jurul orei 20.00, pe scena Casei de Cultură, nou-promovata își va prezenta lotul, manifestare cuprinsă în programul „Zilelor Municipiului Sebeș”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României