Marcela Dărămuș: În Alba, aproape 600 angajaţi, personal nedidactic, vor primi, de la 1 august, salarii cu 12 la sută mai mari
În judeţul Alba, începând cu 1 august, 556 de angajaţi, personal nedidactic, din sistemul de învăţământ preuniversitar, vor beneficia de o majorare salarială cu 12%, potrivit inspectorului școlar general, Marcela Dărămuș.
Vor creşte salariile de bază ale personalului nedidactic din învăţământul preuniversitar de stat, ale celor din inspectoratele şcolare şi unităţile conexe, instituţiile de învăţământ superior de stat şi din bibliotecile centrale universitare.
Începând cu 1 august, salariile personalului nedidactic din învăţământul preuniversitar şi universitar vor fi majorate cu 12%. O ordonanţă de urgenţă aprobată de Guvern vizează respectarea acordului cu partenerii sociali din domeniul educaţiei.
Actul normativ prevede de asemenea majorarea cu 12% a cuantumului sporurilor, indemnizaţiilor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare, care nu fac parte din salariul de bază, în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.
De această majorare salarială iniţiată de Guvernul Ponta vor beneficia, la nivel naţional, 53.848 de persoane din învăţământul preuniversitar de stat şi 7.468 de persoane din învăţământul universitar.
Impactul bugetar pentru aplicarea acestor creşteri salariale este estimat, în acest an, la 38,6 milioane de lei, iar pentru anul 2016 la 115,8 milioane de lei.
Iată că după ce Guvernul Băsescu-Boc-Udrea i-a umilit pe români şi a recurs la tăieri de salarii, Guvernul Ponta îndreaptă nedreptăţile PDL şi le redă demnitatea celor ce muncesc în învăţământul românesc!
Preşedinte OFSD Alba, prof. Marcela Dărămuş
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României