AFC Unirea 1924 Alba Iulia – LPS Sebeș 4-0 (1-0, în finala etapei de zonă a Cupei Federației pentru juniori B *”Alb-negrii”s-au calificat în etapa semifinală

Finala etapei de zonă a Cupei Federaţiei pentru Juniori B de la Tg. Mureș s-a jucat între conjudețenele LPS Sebeș și AFC Unirea Alba Iulia, „alb-negrii” impunându-se cu scorul categoric de 4-0 (1-0), goluri marcate de An. David (19), Davidaș (63), Dup (71), Iacșa (78).

După această victorie din derby-ul județean, elevii antrenorului Vasile Ursu s-au calificat în etapa semifinală, sperândConferinta de Presa AFC Unirea 1924 Alba Iulia9u-se în organizarea acestei faze pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia.

*Internaționalul Cătălin Suciu, gol din penalty și lovitură de pedeapsă apărată!

Prezent cu naționala Under 17 la turul de elită din Anglia, portarul Cătălin Suciu a fost eroul „alb-negrilor”

Talentatul goalkeeper a avut nervii tari într-un final dramatic. Suciu a apărat în minutul 80, un penalty al gazdelor, pentru ca, în prelungiri, în minutul 80+3 să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă (faultat Dup, portarul advers eliminat)!

LPS Sebeș s-a calificat în finală etapei de zonă a Cupei Federației pentru juniori B de la Tg. Mureș. Echipa condusă de Doru Oancea a învins pe Interstar Sibiu, cu scorul de 5-0 (1-0), goluri marcate de Bedelean –Unirea Alba Iulia juniori B2 2, Voinea – 2 și Tomescu.

Pentru LPS Sebeș au jucat: Lepădat – Cișmaș, Oltean, Trif, Rasa, Reti, Buligă, Szekely, Bedelean, Voinea, Tomescu; au mai intrat Cândea, Cucea, Gombocz, A. Lăcătuș, Ursa.

În cealaltă semifinală: ASA Tg. Mureș – AFC Unirea 1924 Alba Iulia 1-2 (0-1): Uță (16), portarul Cătălin Suciu (80+3, penalty)

Pentru AFC Unirea 1924 Alba Iulia au evoluat următorii: Căt. Suciu – Negrea, L. Dan, Scrob, Boancă, Uță, Oprița, Davidaș, Iacșa, Dup, An. David, au mai intrat Oancea, Lupea, Varga (rezerve Lazăr, Oprean, Duma, Nicoară).

Întrecerea juniorilor B (dedicată echipelor clasate pe locurile 3-6 în fiecare dintre cele opt serii ale campionatului) se dispută la Târgu Mureş, conform tragerii la sorţi ce a avut loc la FRF.

Cele două conjudeţene şi-au aflat oponenţii, după cum urmează: LPS Sebeş (antrenor Doru Oancea), cu Interstar Sibiu 5-0, iar AFC Unirea 1924 Alba Iulia (antrenor Vasile Ursu) cu ASA Tg. Mureş 2-1 (1-0), ambele jocuri fiind prevăzute sâmbătă, 23 mai, urmând ca finala să fie programată duminică, 24 mai.

George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia

George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]