În Cehia, CSU Alba Iulia râvneşte al doilea trofeu CEWL
Timp de două zile, în Cehia, la Nymburk, se desfăşoară Final Four-ul Ligii Europei Centrale, competiţie de baschet feminin al cărui trofeu este deţinut de CSU Alba Iulia. Echipa din Cetatea Marii Uniri încearcă să-şi apere distincţia cucerită anul trecut, în propria sală, din postura de debutantă. Gruparea albaiuliană va deschide Final Four-ul cu prima partidă din semifinală, sâmbătă, 7 martie, de la ora 16.00, cu Piestanske Cajky (Slovacia), iar dacă va învinge se va califica în finala mare programată duminică, 8 martie, unde va întâlni învingătoarea dintre ICIM Arad şi gazdele de la Basketball Nymburk. “Cu siguranţă ne dorim să câştigăm pentru al doilea an consecutiv acest trofeu, dar abordăm competiţia cu precauţie. Spre comparaţie cu anul trecut, avem o echipă total diferită, dar sperăm să jucăm finala”, a apreciat antrenorul Miroslav Popov, ce are 12 victorii europene la rând. “Oponentul din semifinală reprezintă o echipă periculoasă, în creştere comparativ cu anul trecut. Oboseala deplasării (n.r. – peste 1000 de kilometri parcurşi cu microbuzul, în jur de 14 ore pe drum) înseamnă un dezavantaj în ceea ce ne priveşte, dar sperăm să depăşim acest impediment. Ne dorim să jucăm finala şi probabil vom întâlni ICIM Arad. Raportat la ultimul meci direct, cu vicecampioana, acum altfel stau datele problemei, întrucât jucăm pe teren neutru”, a precizat Popov, ce are întregul lot valid (mici probleme de sănătate acuză Jessica Kuster). În finala CEWL din sezonul precedent, CSU Alba a învins ICIM Arad, cu scorul 69-59, iar în ultima confruntare, “galben-albastrele” s-au impus cu scorul 78-65 (în 26 februarie), adjudecându-şi poziţia a treia la finele sezonului regulat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3