Nou preot şi piatră de temelie pentru Biserica Greco-Catolică Cistei
Părintele protopop Ioan Fărcaş, vicar mitropolitan al Bisericii Române Unite cu Roma Greco-Catolică, a binecuvântat începutul lucrărilor la noua biserică parohială din satul Cistei, comuna Mihalţ. De asemenea, a fost instalat noul paroh de Cistei în persoana părintelui Mihai Silaghi. Pentru aceste evenimente, credincioşii greco-catolici din Cistei şi 11 preoţi din protopopiatul Blaj s-au constituit în adunare liturgică pentru celebrarea sfinţirii mici a apei şi binecuvântarea începerii lucrărilor la acest nou locaş de închinare. Într-un spaţiu mic şi impropriu unde este actualmente improvizată o capelă modestă a avut loc sfinţirea mică a apei după care preoţii şi credincioşii au mers în procesiune în spatele acestei capele, la locul unde se va ridica viitoarea biserică parohială pentru a fi rostite rugăciunile prescrise pentru începutul lucrărilor. După rugăciunile şi cântările doxologice înălţate aici şi după rânduiala statornicită pentru astfel de evenimente, revenind iarăşi în capelă, a urmat partea a doua a programului liturgic, în care s-a rostit cuvântul de învăţătură şi mai apoi instalarea noului paroh. În acest cadru solemn, părintele protopop a mulţumit oficial preoţilor care au activat în această parohie, celor care au slujit pe termen mai scurt sau mai lung, precum şi preoţilor care au suplinit în această perioadă de vacanţă parohială iar noului paroh i-a adresat cuvântul de bun venit, păstorire îndelungată şi rodnică. La rândul său, noul paroh, pr. Mihai Silaghi, a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru această frumoasă zi şi pentru darurile revărsate asupra lui, a mulţumit PF Lucian pentru misiunea şi parohia ce i-au fost încredinţate, a mulţumit părintelui protopop şi tuturor preoţilor prezenţi la această sărbătoare precum şi tuturor credincioşilor. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum s-a petrecut accidentul în care un minor de 15 ani a fost lovit de o mașină pe șoseaua de centură Alba Iulia
VIDEO | Cum s-a petrecut accidentul în care un minor de 15 ani a fost lovit de o mașină pe șoseaua de centură Alba Iulia Un accident a avut loc joi, 18 iulie 2024, în jurul orei 18.28 pe șoseaua de centură Alba Iulia. Un minor în vârstă de 15 ani a trecut strada neregulamentar, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României