Liga a IV-a, etapa a 11-a: Spectaculoasă răstunare de scor a Olimpiei Aiud, Cuprirom a învins la Teiuş!

Olimpia Aiud-Performanta Ighiu2Etapa a 11-a a Ligii a IV-a a oferit alte partide spectacol: Olimpia Aiud a reuşit să întoarcă rezultatul de la Cergău, unde a fost consdusă cu 2-0 la pauză de CIL Blaj,  iarCuprirom Abrud a învins cu 2-0 la Teiuş, deşi se părea că moţii vor abandona.

*Rezultate: CIL Blaj – Olimpia Aiud 2-5 (2-0); Şt. Comănici (25, 27)/ A. Bălan (61, 76), Oniga (69, penalty), P. Muntean (88), Val. Drăgan (90+1).

Senzaţională răsturnare de scor în actul secund, când Olimpia a marcat de 5 ori. Aiudenii continuă seria invincibilă, cu 8 meciuri fără înfrângere!

*Rapid CFR Teiuş – Cuprirom Abrud 0-2 (0-0): Miheţ (81), R. David (90)

În minutul 80, A. Paşca (Cuprirom) a fost eliminat.

Moţii îşi puneau problema retragerii din campionat, din motive financiare, dar au dat lovitura la Teiuş.

*Viitorul Sântimbru – Mureşul Vinţu 1-2 (1-1)

Meciul derby al etapei a 11-a, dintre Viitorul Sântimbru și liderul Ligii a IV-a, Mureșul Vințu s-a încheiat cu victoria oapeților, ce s-au impus cu scorul de 2-1 (1-1), goluri  Pereat (72, penalty), respectiv M. Cristea (42, penalty și 52, penalty).

Elevii lui Mihai Manea au realizat a 10-a victorie consecutivă și până mâine au 9 puncte avans față de Performanța. Amfitrionii acuză arbitrajul, considerând că al doilea penalty al oaspeților a fost acordat gratuit, Viitorul mai solicitând o lovitură de pedeapsă pentru faultul asupra lui Mocoiu (61).

Să consemnăm și primul succes stagional pentru CS Ocna Mureș, unul la scor, 6-0 cu CSO Cugir, în confruntarea ultimelor clasate, dar și remiza de la Micești.

*FC Miceşti – Şurianu Sebeş 1-1 (0-0): E. Barna (65)/ E. Dragomir (81)

Oaspeții n-au mai pierdut de 6 partide în Liga a IV-a

*CS Ocna Mureş – CSO Cugir 6-0 (3-0): Al. Andrea (13), Guț (27, 38 penalty), Brudan (48), Kiss (68, penalty), Bambo (75)

Astfel, etapa a 11-a a Ligii a IV-a are următorul program: ; ora 15.00: Dalia Sport Daia Română – Euro Şpring, Energia Săsciori – Performanţa Ighiu, ACS Pianu de Jos – Inter Ciugud.