„N-avem nicio scuză dacă nu batem Mureşul”,
a declarat uniristul Sorin Bălu
Pe „Cetate” poposeşte sâmbătă Mureşul Deva, echipa cu cea mai slabă defensivă a seriei vestice – 19 goluri primite (penultima apărare din tot eşalonul secund), formaţie ce în ultimele 4 jocuri a luat un unic punct şi a înscris o singură dată (0-3 cu Poli Timişoara, 0-3 la Piatra Olt, 0-1 acasă cu ALRO Slatina, 1-1 la Oradea cu FC Bihor). În acelaşi timp însă, trupa lui Constantin Olariu are în acest sezon două victorii externe (Luceafărul Oradea şi Arieşul Turda) şi un ascendent moral în faţa „alb-negrilor”, raportat la stagiunea trecută când a remizat la Alba Iulia (0-0) şi în urmă cu peste 7 luni a umilit Unirea lui Gabi Stan (victorie la Deva cu 3-0 pe 12 martie), din efectivul albaiulian utilizat atunci mai fiind sub comanda lui Gherman numai 8 jucători ce au trăit ruşinea: Pascal, Y. Camara, Ciofu, Pleniceanu, Negură, Schuller, Al. Giurgiu şi Potopea. În trecut, Constantin Bumbac (2004-2005, la Cetate Deva) şi Sorin Bălu (2009 la Mureşul Deva) au îmbrăcat tricoul grupării din judeţul vecin. „N-avem nicio scuză dacă nu câştigăm acest meci. Întâlnim o echipă care abia s-a adunat în vară şi trebuie să luăm toate punctele. Mureşul este o trupă imprevizibilă, poate produce surpriza sau să piardă la scor”, a afirmat fundaşul dreapta. „Există presiune în acest meci, pentru că un rezultat negativ ar fi de neiertat în faţa fanilor. Personal am o mică revanşă de luat întrucât când am vrut să plec la Voinţa Sibiu, abia mi s-a dat drumul de la Deva, s-au cerut bani pe mine. Revenind la joc, e nevoie să fim concentraţi, să găsim soluţii pentru a desface o echipă care va veni la Alba Iulia şi se va apărat aglomerat, pe două linii, în încercarea de a-şi vinde scump pielea”, a mai spus Bălu, apărător în vârstă de 26 ani.
lProbleme medicale cu Petcuţ şi Cornea
La precedentul joc intern FC Unirea a dezamăgit profund cu Luceafărul Oradea (remiză albă) şi are numai 4 goluri înscrise în faţa fanilor în cele 450 de minute disputate pe propria arenă, problemele ofensive fiind vizibile la echipa albaiuliană. Altfel, dacă Cl. Oara nu s-a antrenat la parametri normali nici ieri, tehnicianul unirist mai are de suportat încă două probleme medicale de ultim moment cu alţi doi mijlocaşi, G. Petcuţ (întindere la glezna stângă) şi C. Cornea (lovitură la genunchi), apărute în urma jocului şcoală de ieri dimineaţă, cei trei fiind incerţi în perspectiva întâlnirii din etapa a 12-a. Tot la şedinţa de pregătire de miercuri, „pedepsitul” Schuller a fost utilizat într-una din formulele concepute de Gherman, semn că tânărul fundaş a fost deja iertat pentru indisciplină.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie