Olimpia Aiud-Performanta Ighiu12În derby-ul primei etape a Ligii a IV-a, Olimpia Aiud a remizat cu Performanţa Ighiu, scor 1-1 (0-1). Vizitatorii au deschis scorul prin C. Dănilă (min. 36), iar aiudenii au egalat în minutul 63, când Felindean a transformat un penalty.

Semieșec pentru vizitatori, Performanța fiind creditată printre favorite la atacarea promovării. În distribuția ighienilor a jucat și Birk (fost la Olimpia Aiud).

În celălalt joc: *Rapid CFR Teiuș – FC Micești 3-1 (1-0): C. Cristea (28), Cerghedean (71 și 73)/Barna (84).

Programul rundei inaugurale arată astfel *sâmbătă, 23 august, ora 18.00: CS Ocna Mureş – Dalia Sport Daia Română, Cuprirom Abrud – Viitorul Sântimbru, Şurianu 1945 Sebeş – Mureşul Vinţu de Jos;

*duminică, 24 august, ora 18.00: ACS Pianu 2013 – AS CIL Blaj, Inter Ciugud – Energia Săsciori, CSO Cugir – Euro Şpring.

Actualul sezon are 6 nume noi printre combatante, patru dintre ele duelându-se în primul meci, ASC Pianu şi CIL Blaj, respectiv CSO Cugir şi Euro Şpring (foste colege de serie). Întâlniri dificile şi pentru restul debutantelor: FC Miceşti deplasare la Teiuş, Şurianu Sebeş în „Arini”, cu Mureşul Vinţu de Jos.