Educaţie nonformală în Săptămâna Voluntariatului| Așii din mânecă: inteligența emoțională, psihosomatica și stima de sine
Membrii echipei de implementare a proiectului „Sugestiv Pentru Esența Caracterului Individual: Altruism și Laitmotiv” (SPECIAL), finanțat din partea Comisiei Europene prin Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP), în cadrul Programului Tineret în Acțiune, Sub-acțiunea 1.2. – Inițiative ale Tinerilor, au implementat, în cadrul Săptămânii Naționale a Voluntariatului, atelierul de lucru „Așii din mânecă: inteligența emoțională, psihosomatica și stima de sine în relațiile cu ceilalți”, desfășurat pe parcursul a două zile.
Această activitate a fost organizată sub forma unui training în care au fost utilizate cu preponderență metode ale educației non-formale, în cadrul acesteia urmărindu-se facilitarea introspecției și explorarea propriului potențial în rândul participanților. Mai mult, activitățile desfășurate au clarificat diferențele existente între inteligența emoțională și cea cognitivă, între stima de sine și încrederea în propriile forțe și, totodată, au avut rolul de a stimula creativitatea tuturor participanților implicați în activitate.
Tinerii au fost constant încurajați să se implice activ în acțiuni de voluntariat, pentru o dezvoltare viitoare armonioasă, dar și să se (auto)analizeze constant, pentru a-și înțelege propriile trăiri și modul în care acestea sunt “trecute” prin “filtrul” emoțiilor. Membrii echipei de implementare a proiectului s-au bucurat în demersurile lor de sprijinul oferit de partenerii atrași în proiect, precum: Centrul de Informare, Consiliere și Orientare în Carieră al Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Asociația Absolvenților Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (ALUMNI UAB), Centrul Județean de Voluntariat Alba și Asociația “PRO Tinerețe”.
Metodele utilizate cu preponderență pe parcursul desfășurării acestei activităţi au aparținut educației non-formale și s-au bazat pe participarea activă a tinerilor implicați. Prin activitățile sale, proiectul SPECIAL vine în întâmpinarea nevoii tinerilor de a-și crește încrederea în propriile forțe, de a deveni mai siguri pe sine și de a se dezvolta, per ansamblu. Proiectul va continua, în lunile următoare, cu alte ateliere de lucru destinate dezvoltării tinerilor, dar și cu activități practice menite să faciliteze dezvoltarea personală și profesională a acestora.
[nggallery id=1758]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni