FOTO: Ministrul Apărării Naţionale, Mircea Duşa i-a asigurat pe cugireni ca cele două fabrici de armament şi muniţie vor beneficia de sprijinul Guvernului
Chiar dacă vremea nu s-a arătat deloc prietenoasă peste 3000 de localnici au ţinut să ia parte la manifestarea organizată de social-democraţii din Cugir cu ocazia celebrării Zilei de 1 Mai. Participanţii au indurate rigorile ploii în așteptarea personalităţilor anunţate care au sosit la Cugir potrivit programului stabilit: miniştrii Mircea Duşa şi Dan Şova, precum şi candidaţii la europarlamentare, Maria Grapini, Victor Negrescu şi Laurenţiu Rebega.
Oficiile de gazdă au fost făcute de Mircea Trifan, preşedintele organizației Cugir a PSD și viceprimarul Horia Rotche. Festivităţile au fost deschise de liderul organizaţiei Alba a PSD, deputatul Ioan Dârzu care a prezentat invitaţii şi cărora le-a acordat posibilitatea să se adreseze celor prezenţi. În aplauzele participanţilor au luat cuvântul candidaţii la Parlamentul European Maria Grapini, Victor Negrescu şi Laurenţiu Rebega după care au urmat alocuţiunile susţinute de minștrii Dan Şova şi Mircea Duşa.
Adresându-se celor prezenţi Mircea Duşa a declarat:
”Ştiu că aveţi în oraşul d-voastră două unităţi care lucrează pentru industria de apărare, două societăţi de prestigiu L-am rugat pe premierul Victor Ponta să accepte o rectificare pozitivă a Ministerului Apărării, iar banii să se întoarcă apoi spre industria de apărare, în scopul revigorării acestui important sector. În acest sens vom lansa comenzi către cele două fabrici care să asigure producţia de tehnică militară. Vom urmării în acelaşi timp ca aceste unităţi să beneficieze de un program concret de modernizare care să asigure o producţie cât mai performantă”. (C.P.)
[nggallery id=1609]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României