FC Unirea a ratat şansa apropierii de locurile promovabile
Din nou titular după 5 etape, Claudiu Oara a fost arma secretă a lui Stelian Gherman, jucătorul de 23 de ani pasând decisiv la reuşitele lui Bucurică şi S. Mureşan. Tot Oara însă a ratat oportunitatea de a ucide meciul, în minutul 61, la scorul de 2-0, când singur cu portarul a tras deasupra transversalei. „Sunt şi supărat şi necăjit pentru că am avut 2-0 şi n-am putut ţine de acest scor. Păcat că am dat cu piciorul la o asemenea şansă, să ajungem la plus 5 la «adevăr», atât de aproape de echipele grele Bistriţa şi Timişoara. N-am ştiut să exploatăm situaţia favorabilă, iar momentul cheie al jocului a fost ratarea lui Oara, când putea fi 3-0, dar imediat s-a redus diferenţa”, a declarat Gherman. „Obiectivul nostru rămâne evitarea retrogradării, însă e păcat că n-am fructificat ocazia ivită, să contăm cu adevărat în lupta la vârf. Se mai întâmplă în fotbal să-ţi înscrii un autogol, asta este”, a conchis Gherman. Pe aceeaşi lungime de undă s-a situat şi experimentatul Mircea Oprea. „A lipsit concentrarea în ultima jumătate de oră, una halucinantă pentru noi. N-am ştiut să profităm şi să închidem meciul. Ne dorim să câştigăm partidele de acasă până la finalul turului şi să încheiem prima parte a stagiunii în apropierea podiumului”, a afirmat fostul timişorean.
l”Am pierdut două puncte mari printre degete”, a afirmat căpitanul Pascal
Învins iarăşi după 259 de minute în care a închis poarta, tocmai de coechipierul său Constantin Bumbac, căpitanul unirist Adrian Pascal susţine că FC Unirea a trecut de la agonie la extaz la Baia Mare. „Normal că am trăit un sentiment de frustrare, am irosit două puncte mari printre degete. După modul cum s-a desfăşurat actul secund ar trebui să ne mulţumim însă cu remiza. Nu găsesc explicaţiile acelei căderi, dar sunt convins că dacă marca Oara zarurile erau aruncate. Sunt 15 puncte strânse, e un egal în deplasare, însă cu 17 era cu totul altceva, le suflam în ceafă «granzilor». La torpila lui Roman mingea a şters ambele bare, sus la vinclu, a fost imposibil de intervenit”, a explicat portarul în vârstă de 30 de ani. Pascal a făcut din nou minuni între buturi cu 3 intervenţii de senzaţie în minutele 24 (şut la colţul scurt P. Dragoş), 57 (cap sub bară Istrofor) şi 82 (când a scos balonul trimis de la 22 de metri de F. Achim). Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie