National Sebis-Metalurgistul CUgir89Metalurgistul Cugir a învins în deplasare Naţional Sebiş după un meci cu foarte multe ocazii la ambele porţi. Cugirenii au reuşit cea de a 6-a victorie consecutivă şi s-au distanţat la 5 puncte de rivala Naţional Sebiş.

Deşi partida a început timid, în minutul 21 fundaşul cugirenilor Potopea a văzut cartonaş roşu după o intrare dură la mijlocul terenului. Rămaşi în 10 oameni, cugirenii au atacat timid poarta Sebişului, iar după un şut a lui Itu respins de portarul advers în corner, Alin Şuteu a înscris cu capul după o centrare de la colţ a căpitanului cugirean. După pauză, Naţional Sebiş s-a avântat în atac irosind mai multe ocazii, însă în minutul 71 Morariu a reuşit în cele din urmă să îl învingă pe fenomenalul Tiut cu o lovitură de cap excelent plasată. Meciul se îndrepta spre un egal echitabil, însă Man, intrat în locul lui Oară a perforat poarta adversă în minutul 89 cu un şut sec din marginea careului mic. Cu această victorie, Metalurgistul Cugir a ajuns la 39 de puncte în clasament, reuşind să se distanţeze la 5 puncte de principala contracandidată Naţional Sebiş. Astfel cu cele trei puncte, coaliţia arădeană a fost spartă, iar Cugirul a făcut un pas mare spre Liga a II-a.

Final de meci! Metalurgistul Cugir învinge cu 2-1!

*min. 94: Cartonaş galben pentru Neacşu.

*min. 90: dublă schimbare la Sebiş, au ieşit portarul Şotesz şi Bozian, întrând Lazea şi Balint.

*min. 89: Goool Metalurgistul Cugir!!! A marcat Man cu un şut din marginea careului mic, după mai multe gafe în defensiva Sebişului.

*min. 87: Tiut degajează lung balonul care ajunge la Cîmpean, acesta şutând în plasa laterală a porţii lui Şotesz.

*min. 86: Trăscan vede cartonaşul calben pentru un fault

*min. 80: Oara trage de la mare distanţă pe poarta Sebişului, însă se accidentează şi îi lasă locul în echipă lui Man.

*min. 77: rezerva Moise (Sebiş) a primit cartonaş galben

*min.74: Schimbare la gazde, a intrat Răducă şi a ieşit Jude

*min. 71: Goool Naţional Sebiş! Morariu l-a învins pe Tiut cu o lovitură de cap după o centrare foarte bună a lui Dobricean

*min. 65: Clipe de groază în tabăra Metalurgistului. Alin Şuteu a fost lovit în săritură de un adversar stând la pământ minute bune. În cele din urmă acesta şi-a revenit însă a fost înlocuit de Cîmpean.

*min. 60: Cartonaş galben pentru Dobricean

*min. 50: Neacşu a reluat cu capul spre poarta Metalurgistului, însă Tiut are din nou o intervenţie salutară

*min. 47: Acelaşi Blănaru a trimis balonul cu capu pe poarta apărată de Tiut, însă portarul Cugirului a reţinut fără emoţii.

*min. 47: Fostul unirist Mândruşcă a intrat în locul lui Doda Dogbeu.

*min. 46: Lucian Itu i-a lăsat locul în teren fundaşului Ştefan Radu.

A început repriza secundă!

*min. 45: Cartonaş galben pentru Dodo Digbeu.

*min. 41: Coţan a tras pe lângă poarta Cugirului după o fază la care a rămas singur în flancul stâng al apărării Metalurgistului.

*min. 39: Bozian şutează puţin pe lângă vinclul porţii apărate de Tiut.

*min. 36: Tiut respinge excelent o deviere a lui Blănaru şi păstrează rezultatul de 0-1 de pe arena de la Sebiş.

*min. 32: Goool Metalurgistul! Şuteu marchează cu capul dintr-o centrare perfectă a lui Itu din corner.

*min. 31: Itu şutează de la mare distanţă, iar Şotesz respinge cu greu în corner.

*min. 29: Bozian şutează, Cristea deviază însă Tiut reuşeşte să reţină balonul.

*min. 25: cartonaş galben pentru Albert (Sebiş).

*min. 21: Potopea de la Metalurgistul cugir a fost eliminat pentru un fault dur la mijlocul terenului. Cugirenii au contestat decizia arbitrului şi faza s-a transformat într-un mic scandal la mijlocul terenului.

A început partida! Ocaziile au lipsit în primele 20 de minute, Tiut având un singur şut de respins!

Metalurgistul Cugir: Tiut – Trăşcan, Cristea, Potopea, Schuller, Neagu, Itu, Negură, Şuteu, Oara, I. Radu. Rezerve: Lăncrănjan – Man, Tăban, Goronea, Tothăzan, Cîmpean.

Naţional Sebiş: Şotesz – Jude, Coţan, Albert, Neacşu, Morariu – Beuran, Dodo, Blănaru, Bozian, Dobricean. Rezerve: Lazea, Mânecan, Moise, Chindriş, Balint. Antrenor: Mihai Petcuţ.

Marius Opric va lua loc în tribună şi la acest meci, urmând să i se alăture golgeterul Cîrstean, suspendat pentru cumul de cartonaşe. Cu toate acestea, compartimentul ofensiv al trupei lui Opric rămâne unul letal. Cugirenii au şi o dorinţă de revanşă pentru meciul tur (1-3) şi au făcut deplasarea în vestul ţării fără griji, declarând înaintea partidei, începând de la jucători şi până la conducători că: „Mergem la Sebiş să câştigăm”.

[nggallery id=1359]

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]