National Sebis-Metalurgistul CUgir89Metalurgistul Cugir a învins în deplasare Naţional Sebiş după un meci cu foarte multe ocazii la ambele porţi. Cugirenii au reuşit cea de a 6-a victorie consecutivă şi s-au distanţat la 5 puncte de rivala Naţional Sebiş.

Deşi partida a început timid, în minutul 21 fundaşul cugirenilor Potopea a văzut cartonaş roşu după o intrare dură la mijlocul terenului. Rămaşi în 10 oameni, cugirenii au atacat timid poarta Sebişului, iar după un şut a lui Itu respins de portarul advers în corner, Alin Şuteu a înscris cu capul după o centrare de la colţ a căpitanului cugirean. După pauză, Naţional Sebiş s-a avântat în atac irosind mai multe ocazii, însă în minutul 71 Morariu a reuşit în cele din urmă să îl învingă pe fenomenalul Tiut cu o lovitură de cap excelent plasată. Meciul se îndrepta spre un egal echitabil, însă Man, intrat în locul lui Oară a perforat poarta adversă în minutul 89 cu un şut sec din marginea careului mic. Cu această victorie, Metalurgistul Cugir a ajuns la 39 de puncte în clasament, reuşind să se distanţeze la 5 puncte de principala contracandidată Naţional Sebiş. Astfel cu cele trei puncte, coaliţia arădeană a fost spartă, iar Cugirul a făcut un pas mare spre Liga a II-a.

Final de meci! Metalurgistul Cugir învinge cu 2-1!

*min. 94: Cartonaş galben pentru Neacşu.

*min. 90: dublă schimbare la Sebiş, au ieşit portarul Şotesz şi Bozian, întrând Lazea şi Balint.

*min. 89: Goool Metalurgistul Cugir!!! A marcat Man cu un şut din marginea careului mic, după mai multe gafe în defensiva Sebişului.

*min. 87: Tiut degajează lung balonul care ajunge la Cîmpean, acesta şutând în plasa laterală a porţii lui Şotesz.

*min. 86: Trăscan vede cartonaşul calben pentru un fault

*min. 80: Oara trage de la mare distanţă pe poarta Sebişului, însă se accidentează şi îi lasă locul în echipă lui Man.

*min. 77: rezerva Moise (Sebiş) a primit cartonaş galben

*min.74: Schimbare la gazde, a intrat Răducă şi a ieşit Jude

*min. 71: Goool Naţional Sebiş! Morariu l-a învins pe Tiut cu o lovitură de cap după o centrare foarte bună a lui Dobricean

*min. 65: Clipe de groază în tabăra Metalurgistului. Alin Şuteu a fost lovit în săritură de un adversar stând la pământ minute bune. În cele din urmă acesta şi-a revenit însă a fost înlocuit de Cîmpean.

*min. 60: Cartonaş galben pentru Dobricean

*min. 50: Neacşu a reluat cu capul spre poarta Metalurgistului, însă Tiut are din nou o intervenţie salutară

*min. 47: Acelaşi Blănaru a trimis balonul cu capu pe poarta apărată de Tiut, însă portarul Cugirului a reţinut fără emoţii.

*min. 47: Fostul unirist Mândruşcă a intrat în locul lui Doda Dogbeu.

*min. 46: Lucian Itu i-a lăsat locul în teren fundaşului Ştefan Radu.

A început repriza secundă!

*min. 45: Cartonaş galben pentru Dodo Digbeu.

*min. 41: Coţan a tras pe lângă poarta Cugirului după o fază la care a rămas singur în flancul stâng al apărării Metalurgistului.

*min. 39: Bozian şutează puţin pe lângă vinclul porţii apărate de Tiut.

*min. 36: Tiut respinge excelent o deviere a lui Blănaru şi păstrează rezultatul de 0-1 de pe arena de la Sebiş.

*min. 32: Goool Metalurgistul! Şuteu marchează cu capul dintr-o centrare perfectă a lui Itu din corner.

*min. 31: Itu şutează de la mare distanţă, iar Şotesz respinge cu greu în corner.

*min. 29: Bozian şutează, Cristea deviază însă Tiut reuşeşte să reţină balonul.

*min. 25: cartonaş galben pentru Albert (Sebiş).

*min. 21: Potopea de la Metalurgistul cugir a fost eliminat pentru un fault dur la mijlocul terenului. Cugirenii au contestat decizia arbitrului şi faza s-a transformat într-un mic scandal la mijlocul terenului.

A început partida! Ocaziile au lipsit în primele 20 de minute, Tiut având un singur şut de respins!

Metalurgistul Cugir: Tiut – Trăşcan, Cristea, Potopea, Schuller, Neagu, Itu, Negură, Şuteu, Oara, I. Radu. Rezerve: Lăncrănjan – Man, Tăban, Goronea, Tothăzan, Cîmpean.

Naţional Sebiş: Şotesz – Jude, Coţan, Albert, Neacşu, Morariu – Beuran, Dodo, Blănaru, Bozian, Dobricean. Rezerve: Lazea, Mânecan, Moise, Chindriş, Balint. Antrenor: Mihai Petcuţ.

Marius Opric va lua loc în tribună şi la acest meci, urmând să i se alăture golgeterul Cîrstean, suspendat pentru cumul de cartonaşe. Cu toate acestea, compartimentul ofensiv al trupei lui Opric rămâne unul letal. Cugirenii au şi o dorinţă de revanşă pentru meciul tur (1-3) şi au făcut deplasarea în vestul ţării fără griji, declarând înaintea partidei, începând de la jucători şi până la conducători că: „Mergem la Sebiş să câştigăm”.

[nggallery id=1359]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]