Victorie mare pentru locul al doilea din clasament pentru CSU Alba Iulia *CSM Târgovişte-CSU Alba Iulia 46-56
Duelul dintre CSU Alba Iulia şi CSM Târgovişte a devenit unul extrem de încrâncenat în ultima perioadă. În 2013, echipa de baschet feminin din Alba Iulia a reuşit prima victorie din istorie în faţa echipei din Târgovişte, iar în toamnă trupa lui Miroslav Popov a repetat isprava, în turul campionatului în meciul direct de la Alba Iulia. În derby-ul locului doi din campionat, disputat la Târgovişte, CSM Târgovişte – CSU Alba Iulia 46-56 (12-14, 4-8, 19-15, 11-19).
Partida se anunţa încă dinainte de a începe, una echilibrată. Aşa a fost şi pe podeaua sălii din Târgovişte, unde formaţiile de pe locuile doi şi trei din campionat au jucat modest în ofensivă în prima parte a meciului. CSU Alba Iulia s-a impus în primul sfert cu scorul de 14-12, cu toate că le-a condus pe târgoviştence cu scorul de 10-3. Baschetbalistele antrenate de Dan Fleşeriu au revenit şi scorul a ajuns la 12-10 pentru trupa din Târgovişte, însă echipa din Cetatea Marii Uniri a reuşit în cele din urmă să se impună în prima sesiune. Cel de-al doilea sfert a fost unul extrem de echilibrat, jocul de sub panou fiind deficitar pentru ambele echipe. CSU Alba Iulia a punctat de 8 ori, iar CSM Târgovişte doar de 4 ori, la pauză tabela indicând scorul de 22-16 pentru echipa lui Miroslav Popov. După pauză, jocul a devenit mai intens, iar atât echipa gazdă cât şi cea vizitatoare au început să se dezmorţească pe plan ofensiv. După trei sferturi încheiate, scorul era 37-35 pentru CSU Alba Iulia. Doar 2 puncte le despărţeau pe cele două echipe înainte de ultima sesiune a meciului, semn că suspansul a atins cote maxime în ambele tabere. Mergându-se cap la cap, până pe final, însă cu un plus de concentrare pentru echipa lui Miroslav Popov, CSU Alba Iulia s-a impus în final cu scorul de 56-46.
Au marcat: Chadijah Whittington – 11, Sasa Cadjo – 10, Larisa Toma – 8, Chastity Reed – 8, AnneMarie Părău – 7, Breanna Salley – 6, Alexandra Uiuiu – 2, Marina Mandic – 2, Tiffany Brown – 2.
*Blocate de iarnă în Târgovişte!
Iarna ce a lovit sudul ţării a împietat şi asupra programului echipei CSU, care a fost obligată de condiţiile meteo să rămână peste noapte la Târgovişte, iniţial deplasarea spre casă fiind prevăzută pentru sâmbătă seara. Dacă starea vremii o va permite, revenirea la Alba Iulia se va produce duminică dimineaţa. Tot din acest motiv, echipa LPS Alba Iulia, Under 18 s-a întors de la Rm. Vâlcea din pricina drumului dificil, anulându-se întâlnirea oficială de la Craiova.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață