„B” de la bucuria lui Bucurică, un jucător reinventat!
Prima dublă din cariera de fotbalist a jucătorului în vârstă de 25 ani s-a produs la întâiul meci ca titular al lui Bucurică în formula Unirii, după 498 de zile de la precedentul joc în care fotbalistul de bandă stângă a prins primul unsprezece. Bogdan bifase, în urma unei îndelungate perioade de indisponibilitate de aproape 16 luni (accidentare gravă în 22 mai 2010 la jocul de Liga 1, Unirea Alba Iulia – Pandurii Tg Jiu) alte două prezenţe, în acest sezon întâlnirile cu Poli Timişoara şi Gloria Bistriţa. Reintrarea sa a fost una de nivel deosebit, Bucurică având rol determinant în jocul de la Severin, un jucător a cărui carieră intrase la un moment dat în pericol a demonstrat că poate să se ridice şi să facă performanţă. Două goluri ce capătă valoare de aur, primul dintre ele cu o execuţie de zile mari, au devenit rampa de lansare pentru soarta „stângaciului” revenit din propria cenuşă precum pasărea Phoenix. „Sunt foarte bucuros pentru realizările sale. Într-o discuţie privată înaintea jocului, pe undeva i-am prescris că va marca. Este un jucător exponenţial, un caracter, un profesionist desăvârşit. Sunt convins că în scurt timp o să ajungă în Liga 1, acolo unde îi este locul”, a comentat antrenorul Stelian Gherman. Bucurică a traversat o perioadă tulbure în raport cu FC Unirea, trebuind să aştepte un an până să-şi încaseze restanţele multiple, inclusiv din Liga 1. Acesta va deveni liber de contract la începutul anului viitor, în luna martie şi încă n-a semnat prelungirea înţelegerii, Astra Ploieşti stând la pândă pentru a-i obţine semnătura.
lGherman a făcut minuni
Privit cu neîncredere în momentul instalării în funcţia de antrenor principal, Stelian Gherman a făcut în scurt timp minuni pe banca tehnică a „alb-negrilor”. Cu 11 puncte strânse în 7 etape (campionatul precedent la finele turului erau 12!), tehnicianul clujean a scos până în prezent rezultate mult peste aşteptări, înjghebând o echipă din resturi şi cioburi. „Sunt foarte mulţumit de modul cum ne-am prezentat la Severin, în special de randamentul liniei mediane. Evoluţia echipei mă surprinde în mod pozitiv, băieţii au respectat sarcinile, totul a mers strună”, a declarat „principalul” unirist. „Nu ne gândim la promovare, cu toate că rezultatele ne-au dus spre locurile fruntaşe”, a mai adăugat Gherman. „Aş fi ipocrit să afirm că intuiam o victorie atât de categorică. Am încredere în echipă, dar trebuie să rămânem modeşti şi să muncim. Am obţinut un succes spectaculos, de moral care ne ajută enorm înaintea disputei dificile cu «Bătrâna Doamnă»”, a mai spus antrenorul în vârstă de 45 de ani, ce merită felicitări pentru că a mizat pe cartea câştigătoare: Bogdan Bucurică.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie