CSU Alba Iulia - Danzio Timisoara21CSU Alba Iulia nu a avut emoţii în primul meci din 2014 în Liga Naţională de baschet feminin şi a învins lejer pe BCM Danzio Timişoara în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, scor 76-33 (29-14, 18-6, 19-6, 10-7). „Oboseala îşi spune cuvântul, miercuri am fost în Slovacia. N-am strălucit, fetele încă nu şi-au revenit după eliminarea din cupă de la Arad, în plus luna ianuarie este foarte încărcată. Este bine că am învins, ne-am respectat, confirmând diferenţa de valoare între echipe. Important este faptul că junioarele au putut evolua 10 minute„, a declarat Miroslav Popov. Alba nu a apăsat deloc pedala, dar nici nu a impresionat la primul meci din campionat în faţa fanilor

Studentele din Cetatea Marii Uniri au făcut o repetiţie cu public înaintea dificilului examen din etapa viitoare, de la Târgovişte (sâmbătă, 25 ianuarie), echipa lui Miroslav Popov menţinându-se pe poziţia secundă, după ICIM Arad, cu 27 de puncte, 13 victorii (11 consecutive) şi un eşec (contra liderului). Şi în tur, albaiuliencele s-su impus în Banat la o diferenţă substanţială, 100-37.

*Cadou pentru un suporter în scaun cu rotile

Evenimentul meciului a fost cadoul de suflet făcut de echipa CSU, care în pauza mare a premiat un suporter, Alexandru, aflat în scaun cu rotile. Acesta a primit de la Breanna Salley un tricou al CSU, cu autografele tuturor jucătoarelor. În rest nimic notabil într-un meci fără istoric, la discreţia amfitrioanelor, care la mijlocul întâlnirii se distanţaseră pe tabelă, 47-20! Firesc, diferenţa s-a mărit, în ultimele trei sferturi, CSU primind mai puţin de 10 puncte. În sfertul al 4-lea, Popov a mizat pe tinerele Sica Cuzic şi Mihaela Gherman, în rest multă linişte în sală: examenul adevărat va fi lângă Turnul Chindiei.

*Mandic în premieră în faţa fanilor

Au marcat: Sasa Cadjo – 19, Breanna Salley – 11, Alexandra Uiuiu – 10, Larisa Toma – 8, Marina Mandic – 8, Chadijah Whittington – 6, Chastity Reed – 4, Ildiko Nagy – 4, Tiffany Brown – 4 puncte, AnneMarie Părău – 2,

[nggallery id=1016]

Campionatul Munților Apuseni 2024, ediția a 13-a, cu 13 comune la start | S-au stabilit grupele, primele meciuri în 13 și 14 iulie

La a 13-a ediție a Campionatului Munților Apuseni, în 2024, reprezentantele a 13 comune vor lua startul (la fel ca anul trecut), înaintea stabilirii grupelor formațiile fiind repartizate în 3 urne valorice. Competiția este organizată de AJF Alba în colaborare cu Consiliul Județean Alba Prima faza a grupelor se dispută în 13/14 iulie, participantele jucând […]