FOTO: Ce a mai ramas din mormintele de acum 80-120 de ani din Cimitirul Central Maieri din Alba Iulia?
Istoricul Marius Rotar este cercetător la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și autorul primei lucrări din istoriografia românească dedicată morţii – „Moartea în Transilvania în secolul XIX”. În aceșlași timp Marius promovează alternativa incinerărării la înhumare, fiind președintele Asociației Cremaționiste Amurg din România.
Una dintre problemele ridicate recent de universitarul albaiulian este una de interes general. Ce se întâmplă cu mormintele, osemintele celor îngropați în urmă cu 80-120 de ani din Cimitirul Central Maieri din Alba Iulia, sau cu cele pentru care familia defunctului nu mai plătește taxa de cimitir? Și cât de corectă este formularea „loc de veci”?
Sunt întrebări la care, până când vom primi explicațiile oficiale, puteți răspunde dumneavoastră, cititorii…
Marius Rotar a observat în urma unei plimbări prin cimitir că au fost scoase oseminte din mormintele vechi, pentru a se face loc mormintelor noi.
Marius Rotar: “Ce a mai ramas din mormintele de acum 80-120 de ani din Cimitirul Central Maieri din Alba Iulia; oasamintele au fost scoase si s-a facut loc pentru morminte noi. O sa se spuna ca erau morminte abandonate insa unele poate gazduiau ceva personalitati locale. Nimanui nu i-a pasat de acest lucru. Asadar este corecta formularea „loc de veci”?
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României