Nunta din Bistra, de pomină din cauza alimentelor preparate în gospodărie. Amenzi de 7.000 de lei şi 115 persoane în spital
Directorul DSP Alba, Horea Timiş a făcut precizări cu privire nunta organizată în localul „La Breaza”, la sfârşitul lunii august, din comuna Bistra, în Munţii Apuseni, în urma căreia au fost internate 115 persoane, după o contaminare masivă cu salmonela. Motivele îmbolnăvirii au fost lipsa condiţiilor igienico – sanitare, manipularea necorespunzătoare a alimentelor şi timpul relativ mare de la prepararea mâncării până la servire. Persoana care a preparat mâncarea a primit o amendă în valoare de 3.000 de lei, iar organizatorii nunţii adică familia mirelui au fost amendaţi cu 4.000 de lei. Unitatea unde a fost organizată nunta, mai exact localul „La Breaza” va fi anchetat de organele de urmărire penală.
În cadrul unei conferinţe de presă a Direcţiei de Sănătate Publică Alba, directorul instituţiei, Horea Timiş a declarat că starea pacienţilor nu a fost gravă, dar numărul acestora a crescut foarte mult şi putea să fie şi mai mare. Dintre cele 300 de persoane care au fost la nuntă, 115 au ajuns la spital, dar fiind o boală contagioasă pericolul a fost mult mai mare. Majoritatea persoanelor care s-au îmbolnăvit au vârste cuprinse între 25 şi 34 de ani. Cel mai probabil microbul a fost luat de la alimente, majoritatea provenind din gospodăria proprie. Horea Timiş nu s-a putut pronunţa asupra unui aliment, dar crede că principala cauza ar fi toba şi bineînţeles, condiţiile igienico – sanitare de preparare a hranei. Alimentele au fost preparate în gospodărie, depozitate într-un şopru şi apoi transportate la local.
Povestea de pomină a nuntașilor din Munții Apuseni a fost preluată şi de mass media națională, fiind primul caz de nuntă din județul Alba, în urma căreia un număr atât de mare de persoane au necesitat internarea în spital.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României