Europa Alba Iulia – FC Zalău, în Cupa României
Astăzi, de la ora 17.30, pe terenul din Drâmbar se va disputa partida contând pentru faza a doua a Cupei României, dintre Europa Alba Iulia şi divizonara terţă FC Zalău. Câştigătoare a trofeului judeţean în competiţia KO (foto), gruparea albaiuliană îşi propune să furnizeze surpriza şi să continue parcursul în întrecerea eliminatorie. „Întâlnim o echipă foarte experimentată, cu jucători precum Jula, Cornaci, C. Sabou, Gigi Gorga, ce au trecut şi prin primul eşalon. Zălăuanii par favoriţi, însă noi ne dorim să facem un joc cât mai bun, abordând confruntarea cu gândul la calificare”, a declarat antrenorul Mihai Manea. În privinţa efectivului, au fost legitimaţi Ov. Moldovan (Mureşul Oarda de Jos), Hârciagă (FC Cisnădie), V. Răducanu, Bălaş şi R. Vezan (FC Unirea Alba Iulia), M. Cristea (dorit de divizionara secundă) poate fi utilizat, iar Andreica acuză o uşoară accidentare (întindere la claviculă). Au fost delegaţi Teodora Albon, I. Szekely, D. Lucaciu (Cluj Napoca).
lTratative cu CS Zlatna
În cursul după-amiezii de ieri urmau să se poarte primele discuţii între primarul Silviu Ponoran şi reprezentanţii Europei Alba Iulia cu privire la colaborarea fotbalistică în privinţa campionatului viitor. „Noi vrem să jucăm în Liga a 3-a, avem 30 de jucători sub contract, totul este să ajungem la un numitor comun. Ne gândim să ne mutăm pe Ampoi, cu jucători şi staff-tehnic dar şi să menţinem o formaţie în Liga a IV-a. Sunt mai multe aspecte de lămurit la negocieri”, a spus Liviu Coacăză, vicepreşedintele Europei. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie