FC Unirea Alba Iulia – al doilea joc pierdut la „masa verde”, acum n-au fost vizele medicale bune la zona juniorilor C!
FC Unirea Alba Iulia, echipa lui Vasile Ursu ar fi trebuit să joace cu FCM Tg. Mureş (sâmbătă, 8 iunie, ora 11.00), la ultimul meci de la zona juniorilor C, însă… iarăşi FC Unirea a pierdut la „masa verde”, al doilea joc din cele trei de la zonă, o situaţie incredibilă prin absurdul ei.
„Arbitrii delegaţi la acest meci nu ne-au permis să jucăm, motivând faptul că jucătorii nu aveau viza de la Medicina Sportivă. Personal nu mai înţeleg nimic. În campionat, în judeţ am folosit aceleaşi legitimaţii, joi am jucat cu Liberty Oradea şi sâmbătă nu mai e voie!. Trăim într-o ciudăţenie generală şi facem naveta de pomană până la Tg. Mureş”, a apreciat antrenorul Vasile Ursu.
*Conjudeţenele – bilanţ negru!
Pe lângă Sportul Sebeş, nici FC Unirea Alba Iulia, cealaltă reprezentantă a judeţului Alba nu a realizat mai multe la etapa de zonă de la Tg. Mureş. Şi în contul „alb-negrilor” stau trei înfrângeri, 0-3 cu Liberty Oradea şi 0-3 cu Ardealul Cluj şi FCM Tg. Mureş (la „masa verde”). Aşadar, din cinci confruntări, conjudeţenele nu au adunat nici măcar un punct, având un singur gol marcat şi 14 primite!
Sportul Sebeş a pierdut şi al doilea meci disputat la etapa de zonă a juniorilor C, de la Arad, 0-1 (0-1) cu Cetate Deva. Echipa pregătită de Doru Oancea părăseşte întrecerea, după două eşecuri, precedentul fiind 1-4 (1-2) cu Municipal Reşiţa (calificată în finală, unde va întâlni Atletico Arad).
„Am ratat foarte multe ocazii şi dacă nu marchezi nu poţi să emiţi pretenţii. Din punctul meu de vedere, n-am avut nici noroc, cel puţin în meciul cu Deva. Aici e o grupă foarte foarte puternică. Eu spun că Poli Timişoara şi Atletico Arad ar putea să joace de la egal la egal cu seniorii din Liga a IV-a de la Dalia Sport Daia Română” a declarat la sfârşitul meciului antrenorul sebeşenilor Doru Oancea, care a mizat pe Albu – Popovici, Tomescu, Cucea, Cândea, Voinea, Bedelean, Ursu, Miş, Mian, Dup (au mai intrat Buligă, Cişmaş)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață