Ziua Copilului va fi sărbătorita la Cugir pe 31 mai
Ziua copilului va fi sărbătorită la Cugir pe data de 31 mai, cu o zi în avans faţă de data oficială. Organizatorii, Primăria Cugir, Casa Orăşenească de Cultură şi Clubul Sportiv Orăşenesc au întocmit un program de activităţi în aer liber cu multă mişcare, amuzament, premii, dulciuri si o mulţime de surprize pentru cei mici. Timp de 5 ore, începând cu ora 14.00, părinţi, bunici şi copii sunt aşteptaţi pe bulevardul Alexandru Sahia pentru a participa împreună la o suită de manifestări menite să marcheze această zi, unde sunt aşteptaţi să ia parte circa 1 000 de copii. Ca în fiecare an şi de această dată, startul întrecerii va fi dat de pe acest bulevardul Alexandru Sahia, de primarul oraşului Adrian Teban.
Potrivit Dianei Ţigănilă, referent în cadrul Casei de Cultura Cugir, programul va fi deosebit şi antrenant si atractiv, constând în jocuri si concursuri cum ar fi: concurs de desene pe asfalt, cros, fotbal, concurs de role, biciclete, triciclete, carturi, s.a. Vor fi de asemenea, puse la dispoziţia copiilor, baza sportiva a CSO Cugir, terenurile de sport de la cele doua colegii locale, sala de sport de la Şcoala Gimnaziala nr. 3, precum şi incinta Casei Orăşeneşti de Cultură.
Faţă de anii anteriori, organizatorii au pregătit ceva inedit pentru acest an şi anume amenajarea unui „Târg al Copiilor”, în cadrul căruia cei mici vor putea vinde sau schimba între ei jucăriile pe care aceştia nu le mai folosesc sau de care s-au plictisit.
O altă noutate care va încerca să-i surprindă pe copii va fi desfăşurarea unui spectacol stradal de animaţie, după modelul celor susţinute pe parcursul vacanţei mari, a anului trecut la nivelul grădiniţelor din oraş.
Autor: Constantin Predescu
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la un garaj din Ocna Mureș: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit sâmbătă noaptea, în jurul orei 22.00, la o anexă gospodărească din Ocna Mureș. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Detașamentul de pompieri Aiud intervine cu trei autospeciale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie