Primăria Cugir a propus Consiliului Local tarifele privind utilizarea temporară a proprietăţii publice
Taxa de utilizare temporară a domeniului public se referă la terenurile proprietate publică amenajate, sau care se vor amenaja în oraşul Cugir, aflate de regulă în imediata apropiere a locuinţelor colective pe care staţionează tradiţional autovehicule cu masa maximă autorizată mai mică de 3,5 tone, autovehicule proprietate a cetăţenilor riverani sau a firmelor cu sediile în acea zonă.
După plata taxei, utilizatorului i se va elibera documentul care atestă achitarea taxei (chitanţa fiscală) şi dreptul de utilizare a terenului proprietate publică atribuit, prin înmânarea unui însemn distinctiv denumit vinietă pentru utilizarea temporară a domeniului public.
Staţionarea autovehiculelor radiate pe terenurile domeniului public este interzisă.
În legătură cu modul de folosire temporară a domeniului public la nivelul oraşului, administraţia locală a întocmit un material ce a fost pus la dispoziţia Consiliului Local cu normele de aplicare privind taxa de utilizare temporară a domeniului public la nivelul oraşului Cugir.
Astfel, taxa pentru acces auto pe zonele interzise circulaţiei rutiere, în scopul aprovizionării spaţiilor comerciale, care nu au posibilitatea de a efectua această operaţiune pe căi rutiere deschise circulaţiei publice este de 1000 lei/ autovehicol/ an, suma existentă şi la nivelul anului 2013.
Taxa pentru societăţile care solicită autorizarea a două autovehicule este de 1000 lei pentru primul autovehicul/ an la care se adaugă 100 lei/ an pentru cel de-al doilea autovehicul, valoare existentă şi în anul acesta.
Taxa înregistrare vehicule şi autovehicule nesupuse înmatriculării:
a) vehicule lente(căruţe)
b) autovehicul – (moped, cvadriciclu, ciclomotor, etc.)
Taxa va fi de: 80 lei/ vehicul, 60 lei/vehicul -1 bucată plăcuţă; 120 lei/ vehicul – 2 bucăţi plăcuţă.
Taxa utilizare temporară a domeniului public = 63 lei/ an/ vehicul, în evidenţa autorităţii locale; 100 lei/ an/ al 2-lea vehicul în evidenţa autorităţii locale; 100 lei/ an/ vehicul, 150 lei/ an/ al2-lea vehicul.
Normele de aplicare a respectivelor taxe precizează că până la data de 30.03 a anului în curs se eliberează, cu prioritate, viniete pentru vehiculele aflate în evidenţa la Direcţia venituri Cugir.
Vinieta este valabilă exclusiv pe stradă şi amplasamentul pentru care s-a eliberat. (C P )
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni