Agricultura creează locuri de muncă la ţară şi la oraş
După 20 de ani de bâjbâială economică am ajuns să mâncâm peste 70 la sută din produsele agroalimentare de la alţii. Aceşti alţii sunt cei cărora înainte de 1989 le dădeam noi mâncare. Acum, din Turcia, o ţară cu un potenţial agricol net sub noi, importăm cartofi, ceapă, pepeni şi mai toate legumele şi fructele care se fac la noi. N-au condiţii dar au minte şi au înţeles că dacă n-ai altceva, agricultura te poate scoate din necaz. Noi am distrus industria, cu turismul nu putem trece nici de bulgari iar de alţii nu mai zic. Toată lumea vede că mâncarea se scumpeşte şi împovărează bugetul fiecărei familii şi totuşi guvernul nu ia nici o măsură hotărâtă de îndreptare a lucrurilor.
Orice marfă alimentară importată înseamnă locuri de muncă în ţara exportatorului şi şomaj la noi. Prin urmare, neglijarea agriculturii a creat în primul rând şomaj, atât la ţară cât şi la oraş. Au dispărut fabricile care prelucrau produsele alimentare, ceea ce înseamnă şomaj. Datorită importurilor necontrolate şi chiar nesăbuite multe specii de animale la noi în ţară sunt tot mai puţine (ex.vita, porcul, oaia).
Ce-i de făcut? USL PROPUNE:
1. Guvernul să se decidă, continuăm aşa mâncând de la alţii sau facem ce trebuie să facem pentru români?
2. Subvenţionarea la nivelul ţărilor UE la toate tipurile de produse.
3. Autorităţile locale, primării, consiliile judeţene să facă parteneriate public private pentru înfiinţarea de depozite şi fabrici de prelucrare.
4. Realizarea gratuită a cadastrului pentru toate terenurile agricole în vederea constituirii unei pieţe a terenurilor agricole. Într-un cuvânt întăbulare gratuită.
5. Program naţional pentru înfiinţarea de sere pentru legume şi fructe.
6. Program naţional pentru înfiinţarea de centre de colectare şi depozitare în cadrul zonelor specializate în producerea anumitor legume şi fructe.
7. Program naţional pentru înfiinţarea de microfrabrici locale de procesare care să deservească producătorii de legume şi fructe din zona respectivă.
8. România poate produce suficient pentru consumul populaţiei şi pentru a deveni din piaţa de desfacere un jucător pe piaţa internaţională. Din importatori să devenim exportatori, agricultura poate aduce valută în ţară. În prezent noi dăm valută pentru mâncare la alţii
9. Diminuarea până la eliminarea a importului de produse alimentare care se pot produce la noi în ţară. Importurile necontrolate au pus pe butuci zeci de mii de ferme agricole şi zootehnice.
Repet, dezvoltarea agriculturii aduce multe locuri de muncă atât la ţară cât şi la oraş.
ec. Ioan FLOREA,
consilier judeţean PSD
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață