Meşteşugurile tradiţionale din judeţul Alba, promovate peste hotare
În luna septembrie, la Alba Iulia va avea loc un mare târg al ocupaţiilr tradiţionale
În perioada 16-19 aprilie, produsele tradiţionale lucrate manual în clasele externe de meşteşuguri tradiţionale ale Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba au putut fi admirate la expoziţia din Plovdiv – Bulgaria, în cadrul Târgului internaţional al firmelor de exerciţiu, proiect derulat în parteneriat cu Colegiul Naţional „Dionisie Pop Marţian” din Alba Iulia. .
Aşa după cum ne-a informat Daniela Floroian, directorul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba, proiectul iniţiat de Consiliul Judeţean Alba în cadrul Centrului de Cultură, de a revigora meşteşugurile tradiţionale şi de a le transmite tinerei generaţii prin intermediul unor meşteri renumiţi din judeţ, s-a dovedit a fi o reuşită.
Început în anul 2006 cu patru clase- atelier, în localităţile Vidra (arta lemnului), Şugag (încrustături în lemn şi fluieraşi) şi Bucerdea Vinoasă (ţesut-cusut), proiectul s-a dezvoltat ajungând în acest an şcolar la 15 clase răspândite în întreg judeţul Alba, clase în care tinerii cursanţi se pregătesc în meşteşuguri precum arta lemnului, ţesut-cusut, confecţionat instrumente tradiţionale (tulnice, fluieraşi), încrustături în lemn, pictură de icoane şi olărit. Bucuria cu care micii artizani muncesc în aceste ateliere este răsplătită an de an cu numeroase premii la concursurile de profil din ţară dar şi cu invitaţii la târguri internaţionale. Aşa se face că, încă din anul 2007, micii meşteri populari din judeţul Alba au fost prezenţi la Târgul meşterilor populari din Knittelfeld – Austria, în anul 2012 la Târgul Internaţional de carte din Praga- Cehia, iar acum, în acest an la Târgul Firmelor de exerciţiu din Bulgaria.
La începutul noului an şcolar, micii meşteşugari vor pregăti o surpriză pentru toţi locuitorii judeţului Alba care iubesc meşteşugurile populare tradiţionale- un târg al ocupaţiilor tradiţionale, ce se va desfăşura la Alba Iulia, în cursul lunii septembrie. Până atunci atelierele meşteşugăreşti în care se pregătesc aceşti copii pot fi vizitate în localităţile Bucerdea Vinoasă, Biia, Săsciori, Şugag, Vidra, Arieşeni, Avram Iancu şi Horea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României