KuPS Kuopio (Finlanda) – Gaz Metan Mediaş
Ieri la Nyon a avut loc tragerea la sorţi pentru primele două tururi preliminare ale Europa League. În urne s-a regăsit şi o reprezentantă a Ligii 1, Gaz Metan Mediaş, echipă ce a terminat pe locul 7 în ultima ediţie de campionat, dar care a profitat de excluderea Timişoarei din competiţiile continentale. În prima fază a întrecerii vor intra 50 de echipe din toată Europa, inclusiv cele calificate pe baza clasamentului fair-play. Cele 25 de câştigătoare merg în turul 2, unde se vor alătura celorlalte 55 de formaţii deja calificate pentru această fază. Gaz Metan Mediaş va fi cap de serie în acest al doilea tur datorită coeficientului şi are o şansă importantă de a ajunge în penultimul tur preliminar. Meciurile din primul tur vor avea loc pe 30 iunie şi 7 iulie, în timp ce partidele din turul secund se vor disputa pe 14 şi 21 iulie. Debutantă în cupele europene, trupa lui Cristian Pustai va întâlni formaţia finlandeză KuPS Kuopio în turul doi preliminar, prima manşă în deplasare
Celelalte echipe româneşti din cupele europene vor intra în competiţie după cum urmează: lDinamo (turul 3 – Europa League): Tragerea la sorţi va avea loc pe 15 iulie. Meciurile se vor disputa pe 28 iulie şi 4 august; lRapid şi Steaua (play-off – Europa League): tragerea la sorţi va avea loc pe 5 august. Meciurile se vor disputa pe 18 şi 25 august; lFC Vaslui (turul 3 – Liga Campionilor): tragerea la sorţi va avea loc pe 15 iulie. Meciurile se vor disputa pe 26/27 iulie şi 2/3 august; lOţelul Galaţi (grupele Ligii Campionilor): tragerea la sorţi va avea loc pe 25 august. Tragerea la sorţi pentru grupele Europa League va avea loc pe 26 august. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea