Sezonul însurăţeilor trecuţi de prima tinereţe
Niciodată nu este prea târziu pentru a spune „Da” în faţa ofiţerului stării civile. Asta probabil şi-au spus câţiva albaiulieni care au ales să se cunune civil în ultimele luni ale anului 2012, în Alba Iulia. La o scurtă trecere în revistă a însurăţeilor din lunile noiembrie şi decembrie, contatăm că media de vârstă trece de prima tinereţe, semn că în plin sezon al nunţilor, aceştia se feresc să îşi oficializeze relaţia şi preferă perioadele mai puţin încărcate.
Conform datelor oficiale de pe site-ul Primăriei Alba Iulia, şase cupluri şi-au jurat credinţă în faţa ofiţerului stării civile, în luna decembrie, şi alte şapte în luna noiembrie.
Se pare că nimic nu stă în calea fericirii în cuplu, cu atât mai puţin vârsta, iar cum distanţa nu mai înseamnă mare lucru, iată cum în luna noiembrie au făcut pasul cel mare un domn din Satu Mare, în vârstă de 69 de ani şi o doamnă din Alba Iulia, cu 61 de primăveri.
Nici diferenţa de vârstă nu mai contează. Chiar dacă suntem obişnuiţi să vedem cupluri în care bărbatul este mai în vârstă decât femeia, iată că iubirea nu ţine cont nici de acest aspect. Cuplul de care vorbim provine din Caracal, însă au ales să îşi unească destinele în Alba Iulia. La 23 de ani, tânărul domn şi-a găsit aleasa în persoana unei doamne în vârstă de 41 de ani. Diferenţă de vârstă ceva mai mică este între doi bucureşteni care s-au cununat tot în Alba Iulia: el – 37 de ani, ea – 45 de ani.
Până la urmă fiecare este liber să îşi leagă jumătatea aşa cum consideră, doar e democraţie… Oricum noi le dorim multă fericire tuturor şi tradiţionala urare: Casă de piatră!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
Truck Tuning Art 2024: The PuzZles vor da glas Cetății Alba Carolina În perioada 2-4 august 2024 în Cetatea Alba Carolina din municipiul Alba Iulia va fi sărbătoare. The PuzZles vor da glas unuia dintre cele mai așteptate evenimente ale anului, Truck Tuning Art 2024. Citește și: Truck Tuning Art 2024: Sute de litri de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României