Tenismenul Bogdan Borza a câştigat turneul de la Rakovnik (Cehia)
După ce în iarna acestui an tenismenul cugirean Alexandru Bogdan Borza (a împlinit 14 ani pe 5 aprilie) a reuşit o performanţă extraordinară, calificându-se în finala celebrului turneu „Les Petits As” de la Tarbes, unul adjudecat în trecut de nume precum Michael Chang (1986), Richard Gasquet (1999) şi Rafael Nadal (2000), în cursul săptămânii anterioare Bogdan a izbutit un nou rezultat notabil. Astfel, conjudeţeanul nostru legitimat la CSO Cugir a câştigat turneul „Bohemia Cafex Cup” Under 14 de la Rakovinik, din Cehia, cuprins în calendarul Tennis Europe, considerat cea mai puternică întrecere juvenilă pe zgură de pe „Bătrânul Continent”. Micuţul tenismen (favorit nr. 3), de nouă ori campion naţional şi-a trecut în cont numai victorii, depăşindu-i pe Alex Belozerskikh (Rusia), scor 6-0, 6-0; Alex Gadjica (Slovacia) – 6-0, 6-2; Samuel Seppl (Germania, favoritul 16) – 1-6, 6-1, 6-1; Pedro Martinez Portero (Spania) – 6-2, 6-3; Michal Dembek (Cehia, favoritul numărul 7) – 6-3, 3-6, 7-6 (5), în semnifinală, respectiv în finală de Andrei Rublev (Rusia, favoritul numărul 1 şi primul în ierarhia europeană la 14 ani) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1!
lDin calificări la naţionale!
Pentru că nu a fost înscris în timp util, Bogdan Borza este obligat în ciuda rezultatelor de prestigiu internaţional să ia startul în calificările la Campionatele Naţionale individuale de la Bucureşti, din perioada 21-28 mai. Graţie victoriilor din Cehia, sportivul de sub Drăgana va accede pe locul secund al ierarhiei europene întocmită de „Tennis Europe” la categoria 14 ani. Menţionăm că de curând, la Pancevo (Serbia), la ediţia din 2011 a Memorialului Pecin (jucători sub 16 ani) la tenis de câmp, Alexandru Bogdan Borza s-a calificat până în semifinale.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul